Magazin

Eşcinsel kovboylar Oscar yolcusu

Eşcinsel kovboylar Oscar yolcusu

Oscar'ın habercisi sayılan Altın Küre ödüllerinin adayları belli oldu.

İki kovboy arasındaki eşcinsel ilişkiyi konu alan 'Brokeback Mountain' filmi en iyi film, en iyi oyuncu dahil yedi dalda aday gösterilerek başı çekti.

ABD'de muhafazakarları ayağa kaldıran iki kovboy arasındaki eşcinsel ilişkiyi konu alan "Brokeback Mountain" isimli film, Oscar'ın öncüsü sayılan Altın Küre ödüllerinde 7 dalla en çok aday gösterilen film oldu.

Annie Proulx'un "Brokeback Mountain" isimli öyküsünden yola çıkarak beyaz perdeye aktarılan filmde 1963 yılında ailesini bir arada tutmak için kocasının çalıştığı çiftlikte başka bir kovboyla yaşadığı eşcinsel ilişkiyi görmezden gelen bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Kovboyları Heath Ledger ile Jake Gyllenhaal oynarken, eşcinsel ihanete uğrayan kadını ise Michelle Williams canlandırıyor. En iyi film ve yönetmen dalında Altın Küre'ye aday gösterilen filmle Heath Ledger en iyi erkek oyuncu, Michell Williams ise en iyi yardımcı oyuncu dallarında ödüle aday oldu.

En iyi drama filmi dalındaki adaylar: Cinayeti konu alan "The Constant Gardener", Edward R.Murrow'un hayatını konu alan "İyi Geceler, İyi Şanslar", mafyayı konu alan "Şiddetin tarihi" ve ihaneti anlatan "Match Point".

En iyi komedi/müzikal dalındaki adaylar: "Mrs Henderson Presents", Jane Austen'ın "Aşk ve Gurur"u, Broadway müzikali "Yapımcılar", boşanmayı konu alan "The Squid and the Whale" ve Johnny Cash biyografisi "Walk the Line".

Altın Küre Ödülleri'nin 16 Ocak'ta sahiplerini bulması bekleniyor. Oscar adayları ise 31 Ocak'ta belli olacak ve 5 Mart'ta sahiplerini bulması planlanıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.12.2005
508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.