Magazin

'Ertesi gün hapı' ABD'de serbest

'Ertesi gün hapı' ABD'de serbest

'Ertesi gün hapı' olarak bilinen hamileliği önleyici hap ABD'de serbest bırakıldı. İlaç bundan böyle reçetesiz satılacak.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, 18 yaşından büyük kişilere ilacın satışını serbest bıraktı. 1999 yılından bu yana reçete ile satılan ilaç, ilişki sonrası alındığında gebeliği önlüyor.

Uzmanlar, ilacın, ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınması durumunda hamileliği yüzde 89 oranında önlediğini belirtiyor.

Muhafazakarlar kızgın
Karar muhafazakar çevreleri kızdırdı. Bu çevreler, ilacın döllenmiş yumurtanın rahme yapışmasını engellediğini ve bunun kürtaj anlamına geldiğini savunuyor. Normal doğumdan çekinen anne adayları, yaklaşık 8-10 saatlik süreci 20-25 dakikaya indirmek için sezaryeni tercih ediyor. Normal ve sezaryenin farklı sonuçları bulunuyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, "bilinçli ve bilgili bir annenin ne şekilde doğum yapacağına kendinin karar vermesinden daha ideali yoktur. Ama herşeyden önce son sözü yine tıp söyleyeceği için, işin tıbbi yönüne bakmak son derece yerinde bir karar olacaktır" demişti.
Yayın tarihi: 25.08.2006
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.