Magazin

Ersoy eski resimlerine tedbir koydurdu

Ersoy eski resimlerine tedbir koydurdu

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy, cinsiyet değiştirmeden önceki fotoğraflarının yayınlanmaması için tedbir kararı koydurdu.

Bülent Ersoy, yakında nişanlanıyor. Nişan ve evlilikten önce mahkemeye başvuran Ersoy, cinsiyet değiştirdiği 1981 yılındaki ameliyattan önce çekilen görüntülerinin yayınlanmaması için tedbir kararı aldırdı. Ersoy'un avukatı Aydın Kurban, sanatçının cinsiyet değiştirmeden önceki dönemine ait fotoğraflarının basında kullanılması ve yapacağı evlilik hakkında yorum yapılmamasıyla ilgili tedbir kararı çıkardı.

Avukat Aydın Kurban, mahkemeye verdiği dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Bülent Ersoy'un hüviyeti öncesinde çektirdiği resim ve fotoğraflarının basında yer alması özel yaşamında yara almasına neden olmaktadır. Müvekkile Bülent Ersoy, birkaç hafta içinde nişanlanacaktır. Ancak sanatçının nişanlanacağı kişi ile olan arkadaşlığı hakkında bir çok medya organında tecavüz nitelikli yorum ve görüşler yayınlanmıştır. Bunların yasaklanmasına karşı tedbir kararı verilmesini talep ederiz."

Bu gerekçeler gereği 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkan karara göre, sanatçının kadın kimliği verilmeden önceki fotoğraf ve görüntüleri artık yazılı, görsel ve internet medyasında yayınlanamayacak. Özel hayatıyla ilgili haberlere de kişilik haklarını ihlal edici yorum ve görüş getirilemeyecek.
Yayın tarihi: 19.06.2007
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.