Magazin

Erozyon Türkiye'yi yedi bitirdi

Erozyon Türkiye'yi yedi bitirdi

Erozyon nedeniyle Türkiye her yıl 1.4 milyar ton verimli üst toprağı kaybediyor. Bu durum göç, işsizlik ve çölleşme olarak geri dönüyor.

TEMA verilerine göre, Türkiye yaşadığı hızlı toprak kaybıyla büyük bir tehdit altında bulunuyor. Her gün 400 bin kamyon dolusu verimli toprağın su ve rüzgar erozyonuyla kaybedildiği Türkiye'de bir daha geri gelmemek üzere yitirilen toprak miktarı yıllık 1.4 milyar tona ulaşıyor.

Toprakların yüzde 90'ı erozyona maruz
Topraklarının yüzde 90'ında erozyonun yaşandığı Türkiye'de arazilerin yüzde 63'ü çok şiddetli ve şiddetli, yüzde 20'si de orta şiddetli erozyon nedeniyle toprak kaybına uğramakta. Tarım arazilerinin yüzde 75'inde yaşanan yoğun erozyon, toprağın verimsizleşmesi ya da kaybı sonucu göç, işsizlik gibi önemli sosyo-ekonomik sorunlara yol açıyor.

Üzerindeki bitki örtüsünün korumasından yoksun toprağın rüzgar ya da su yoluyla kaybedilmesiyle ortaya çıkan erozyon, Türkiye´de en büyük zararı su aşındırmasıyla veriyor. Fırat Nehri korumasız kalan arazi yüzeyinden yılda 108 milyon ton, Yeşilırmak da 55 milyon ton toprak taşıyor.

Doğal erozyona insanın katkısı
TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Türkiye topraklarının eğim ve iklim gibi özelliklerinin etkileşimi sonucu oluşan doğal erozyonun, insanın doğaya müdahalesi temeline dayanan bir dizi yapay etken sonucunda afet niteliğine dönüştüğünü söylüyor.

Buna karşın erozyonun yavaş yavaş geliştiği için hala deprem ya da sel gibi bir afet olarak algılanmadığını ifade eden Karaca, "Bir felaket gibi gelmiyor, ama aslında felaketlerin en büyüğü. Farkında değiliz. Toprak olmazsa tarım olmaz, meracılık olmaz, ekonomi olmaz, gelişme olmaz" diyor.

Ulusal politika oluşturulamadı
Karaca, erozyonun önlenmemesi durumunda ekonominin temelini tarım oluşturduğu için tüm ekonominin çökeceği tespitinin yapıldığını da sözlerine ekliyor.

Karaca, erozyonla mücadele için mutlaka ulusal bir politika belirlenmesi ve "Toprak Çerçeve Yasası" gibi hukuki düzenlemelerin zaman geçirmeden çıkarılması gerektiğine dikkat çekiyor.
Yayın tarihi: 13.01.2004
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.