Magazin

Erol Evgin'den 'Eurovision' tepkisi

Erol Evgin'den 'Eurovision' tepkisi

Abbas Güçlü'nün sunduğu Genç Bakış programına katılan Erol Evgin ilginç açıklamalarda bulundu. Kanal D'de yayınlanan programın konuğu olan Evgin, TRT'nin bu yıl Eurovision'a katılmama kararıyla ilgili olarak da "O zaman Birleşmiş Milletler'den de çıkalım" dedi.

Evgin, bu konuda şunları söyledi: "O kararı ben veriyor olsam bu yıl Eurovision'a katılırdım. Çünkü Türkiye'yi tanıtmak adına önemli bir şey.Birleşmiş Milletler'de de bazı ülkelerin veto hakkı var o zaman Birleşmiş Milletler'den de çıkalım."

Evgin ekrana gelen yerli dizilerin süresini de eleştirdi. Ünlü sanatçı yönetmen olarak Çağan Irmak'ı çok beğendiğini söyleyerek onunla çalışmak isteyeceğini de sözlerine ekledi. Dizi izlemediğini çünkü sürelerinin çok uzun olduğunu söyleyen Evgin " 90 dakika çok uzun. Bir de özeti var. Şehzade sünneti gibi 7 gün 7 gece sürüyor" diye konuştu.

Mimarlık eğitimi alan Erol Evgin bu konuda da eleştirilerde bulundu. Evgin, Türkiye'nin mimari silueti hakkında şunları söyledi: " Türkiye'de kentlerimiz maalesef çirkin. Betonarmenin kötü kullanımı, kaçak yapılaşma ve tabela kirliliği var. Çok çirkin herşey. Osmanlı'yı, Selçuklu'yu düşünüyorum, o binaları, anıtları yapan insanların çocukları, torunları nasıl bu kadar kötü şeyler yapıyorlar şaşırıyorum. Plazalar filan zaten tamamen yurtdışından kopya yapılan işler. Yeni yapılan camiileri de iyi bulmuyorum, onlar da 16. yüzyılın kopyası, hem de kötü kopyaları."

Evgin, müzik dünyasına bugün adım atsa geçmişte yakaladığı başarıyı yakalayamayacağını da sözlerine ekledi: " Bugün olsa Erol Evgin olacağımı hiç zannetmiyorum. Bugün için daha zor. 1969'da ilk plağım çıktığında ben saçı sakalı düzgün, efendi bir üniversite öğrencisiydim. Anneler çocuklarına beni örnek gösterirlerdi. Ama şimdi herşey çok değişti. 70'li yılların ruhuyla 2000'li yılların ruhu çok farklı. Eskiden yaza damgasını vuran şarkı diye bir tanım yoktu. Şarkılar yıllarca söylenirdi. Dönemlerin ruhunu, şarkılar türküler yansıtıyor. Şarkılar aynadır. "

Dönem dönem hız kazanan arabesk müzik tartışmalarına da yorum getirdi Evgin: "Bazılarını çok, bazılarını az seviyorum ama her türlü müziği dinliyorum. Arabesk müzik olarak fena değil. Güzel ezgiler onlar da. Ama bir tavır olarak arabesk hoş değil. Sadece müzik değil herşeyde arabesk var. Evgin, dünyaya yeniden gelse yine mimar olup yine şarkı söyleyeceğini de sözlerine ekledi.

Ünlü sanatçı Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde yaşanan olaylar hakkında da "ODTÜ konusu çok tartışıldı, konuşuldu. 60'lardan beri bazen asker, bazen polis, üniformayı hep üniversite öğrencileriyle karşı karşıya getirdiler. Bunun bir çözümü olmalı. Şiddet hiç iyi birşey değil. Üniformayı biraz sivil hayatın dışına çıkarabilsek iyi olur. Öğrencilerimizin de tabii protesto hakları vardır ama şiddet uygulamamaları gerekir" yorumunu yaptı.

(Hürriyet)

Yayın tarihi: 03.01.2013
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.