Magazin

Erken doğum tarihe mi karışıyor?

Erken doğum tarihe mi karışıyor?

Bilim adamları, farelerde doğum sancılarının başlamasını geciktirmeyi başardılar.

Texas Üniversitesi'nde görevli Carole Mendelson başkanlığındaki ekip, gelecekte erken doğumları engelleyebilecek bir yöntem buldu. Memelilerde doğum sancılarının belirli proteinlerin parçalanmasıyla başladığını belirten bilim adamları, bu süreci farelerde geciktirdiklerini söylediler. Konsantrasyonu doğum sancıları başlamadan önce azalan proteinler, vücudun, progesteron hormonuna verdiği tepkide rol oynuyorlar.

Progesteron hormonu gebelik sırasında rahmin kasılmasını engelliyor. Progesteronun etkisini önleyen biyokimyasal reaksiyonlarlada doğum sancıları başlıyor. "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan makaleye göre, Mendelson ve ekibi, hamile farelere Tricostatin A maddesini vererek, doğum sancılarını 2 gün ertelemeyi başardılar. Bilim adamları, gebelik süresi 19 gün olan farelerde 2 günün önemli olduğunu kaydettiler.

Bu maddeyle insanlarda da erken doğum sancılarının ertelenebileceği görüşünde olan bilim adamları, böylece bebeklerin sağlığını tehlikeye sokan erken doğumların engellenebileceğini söylediler.
(AA)
Yayın tarihi: 29.07.2003
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.