Magazin

Erkekte göbek, kalp krizini tetikliyor

Erkekte göbek, kalp krizini tetikliyor

Yağlı beslenmenin erkeklerde birçok hastalığa yol açabilen, karın boşluğunda gizli yağlanmaya neden olduğu belirlendi. Karın boşluğundaki iç yağlanmanın şeker, kalp ve damar hastalıklarının nedeni olduğu bildirildi.

John Hopkins Üniversitesi'nde yapılan konuyla ilgili bir araştırmanın sonuçları, ABD'nin Chicago kentinde başlayan Amerikan Kardiyoloji Koleji 52. genel kurulunda açıklandı. Araştırma, 46 ve 38 erkek denek üzerinde yapıldı. Yağlı beslenmenin erkekte iç, kadında ise deri altında yağlanmayı körüklediği belirlendi. Uzmanlar, damar sertliğine karşı yararlı olduğu bilinen sebze kaynaklı yağların ise iç yağlanmayı azaltmada yararlı olabildiğine dikkat çekti. Araştırmada Akdeniz usulü beslenen deneklerde iç yağlanmanın daha az meydana gelebildiği gözlendi. Egzersizin, iç yağlanmanın azaltılabilmesi açısından iyi bir yöntem olduğuna dikkat çekildi.
Yayın tarihi: 31.03.2003
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.