Magazin

Erkeklerin çoğu aşka inanmıyor

Erkeklerin çoğu aşka inanmıyor

Erkeklerin genellikle aşka inanmadıkları, geçmişte yaşadıkları birtakım duyguların ise onların bir kadına bağlanmalarını engelleyen önemli bir etken olduğu bildirildi.

Sağlık ve yaşam konularında araştırmalara yer veren www.worldmedline.yahoogroups.com adresindeki Türkçe internet sitesinde, Amerikalı psikolog Susan Edwards, "Erkekler aşka inanır mı?" sorusuna cevap arıyor.

Seven erkeklerin duygu, düşünce ve davranışlarını inceleyen Susan Edwards, aşka inanmadığını söyleyen erkeklerin bu düşüncelerinin neden kaynaklandığını sorguluyor.

Erkeklerin aşk hayatları hakkında yaptığı tespitlere yer veren Susan Edwards`a göre, annesinden herhangi bir nedenden dolayı nefret eden ya da hayatında bir kez karşılıksız aşk yaşayan erkekler, kolay kolay aşık olamıyor. Bu ruh halindeki erkekler, kadınları önce baştan çıkarıyor, daha sonra sanki kedi yaşadıkları ezilmişliklerin intikamını alırcasına onu terkediyor. Onlara göre, eğer bir geçimsizse tüm kadınlar da aynı.

Edwards, şöyle diyor: "Her erkek, aşkın, gücüne güç katacağını kabul etmez. Bu erkekler kendilerine başka güç modelleri seçerler ve aşkı yaşamlarında gereksiz bir şey gibi görürler. Konu aşk olduğunda, sahtekarlık yapan erkekler de vardır. Birlikte olmak istediği kadını kendilerine bağlayabilmek için çoğu kez rol yaparak ilişkilerini sürdürmeye çalışırlar. Erkekler, farklı nedenlerden dolayı karşı cinse kadınlar kadar bağlanamazlar."

Amerikalı psikolog, "Eğer, bir erkek aşkı seçmezse seçmeme hakkını kullanıyor demektir. Erkekler, çoğunlukla, aşkın ne olduğunu tam olarak kavrayamadıkları için aşktan korkarlar. Korkuya yol açan durumlarda kaçıp gitmeyi tercih ederler" görüşüne de yer veriyor.
(aa)
Yayın tarihi: 02.11.2002
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.