Magazin

Erkekler kontrol dışı!

Erkekler kontrol dışı!

Erkekler için geliştirilen ilk doğum kontrol yöntemi tehlikede. Sperm üretimini geçici durduran yöntemi deneyecek erkek bulunamıyor...

Erkekler için doğum kontrol hapı çalışmalarına başlandı. Ancak klinik çalışmalar için gönüllü erkek bulunamıyor! Britanya'da üzerinde çalışılan ve sonucunda bir doğum kontrol hapı üretilmesi hedeflenen yöntem, deri altına yerleştirilen bir tüp ve sperm üretimini geçici olarak düşüren ve belirli aralıklarla yapılması gereken bir aşıyı içeriyor.

Ancak deneme çalışmaları için çok az erkeğin başvurması, Royal Free Hastanesi'nde yöntem üzerinde çalışan doktorları endişelendirdi. Uzmanlar, ilginin düşüklüğü yüzünden yöntem daha piyasaya çıkarılmadan araştırmaların durdurulmasından korkuyor.

Üretim sinyalini kesiyor
Erkek doğum kontrol tüpü, üst koldaki derinin altına yerleştiriliyor. Tüp yavaş yavaş sperm üretiminden sorumlu hormonların işleyişini durduran kadınlık hormonu progestin salgılıyor. Her üç ayda bir de erkeklik hormonu testosteron aşısı uygulanması gerekiyor. Bu iki hormonun bileşimi geçici olarak, beyinden gönderilen sperm üretimine dair sinyalleri kesiyor. Ancak terapi aynı zamanda testosteron üretimini de kestiği için bu hormonun fazla dozlarda verilerek takviye yapılması gerekiyor. Yöntem bırakıldığı takdirde hormon seviyeleri ve sperm üretimi de normal seyrine dönüyor. Henüz bir yan etkisi tespit edilmeyen yöntemin uzun vadede göstereceği sonuçlar tam olarak saptanmış değil.

Bu erkeğe inanılır mı?
East London Üniversitesi psikologlarından Mary Boyle, erkeklerin deneylerde yer almak istememelerinin, doğum kontrolünden sorumlu olduklarını düşünmemeleri olduğunu söyledi. Boyle, ayrıca korunduğunu söyleyen bir erkeğe kadınların inanıp inanmayacağının da bir soru işareti yarattığını belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.05.2004
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.