Magazin

Erkekler daha çok horluyor

Erkekler daha çok horluyor

Araştırmalar, erkeklerin fiziksel yapıları nedeniyle kadınlara oranla daha çok horladığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, horlamanın yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğine dikkat çekiyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uyku Bozuklukları Birimi'nden Prof. Dr. Hakan Kaynak, horlamanın toplumda çok sık denebilecek bir oranda görüldüğünü bildirdi. Kaynak, "Araştırmalardan çıkan sonuçların ortalamasına göre, her yüz kişiden 42'si horlar" dedi. Yaşın artmasıyla, horlama görülme sıklığının da arttığına dikkat çeken Kaynak, bu oranın 60 yaşındaki erkeklerde yüzde 60'a, kadınlarda ise yüzde 40'a ulaştığını dile getirdi. Kaynak, horlamanın kadınlarda daha seyrek görülme nedenini ise şöyle anlattı:

"Kadınlarda yağlanma kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karında yoğunlaşır. Bu durum, yatar pozisyonda yutak çevresinde daralmaya ve göğüs içi basınçta artışa yol açar. Erkeklerin daha çok horlamasına neden olur. Kadınların kas yapısındaki farklılıkların da horlamanın daha az görünmesinde rolü olduğunu düşündürmektedir. Menopoz dönemi sonrasında kadınların hormonal dengeleri değiştiği, özellikle de kas yapıları erkeklerinkine benzediğinden, onlar da erkeklerdeki biçim ve sıklıkta horlamaya başlar."

HASTA YAKINLARININ UYKUSUZLUK ÇİLESİ
Horlamanın öncelikle eşlerin ve çevredekilerin uykusunu bozduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kaynak, bu nedenle hastaların daha çok yakınları tarafından kliniklere başvurmasını önerdi.

Kaynak, basit bir horlamanın ise kilo verme, uyku saatlerinden önce alkol almama, akşam yemeklerinde hafif yiyecekleri tercih etme, yüksek veya horlamayı kısmen azaltan yastıklarla yatma, burun bantları yapıştırma gibi basit önlemlerle girerilebileceğini sözlerine ekledi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 27.11.2002
357
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.