Magazin

Erkek zekasının gelişmiş biçimi

Erkek zekasının gelişmiş biçimi

Amerikan Newsweek dergisi, son sayısında otizmi kapak konusu yaparak "Otizm, normal erkek zekasının gelişmiş şekli mi?" tartışmasına yer verdi.

Newsweek'te yer alan yazıda, Cambridge Üniversitesi'nden psikiyatri ve psikoloji uzmanı Prof. Simon Baron-Cohen'in ve erkek beyni arasındaki işlev farklarını incelediği kitabı temel alınıyor. Cohen "The Essential Difference: The Truth About The Male & Female Brain" (Temel Fark: Erkek ve Kadın Beyniyle İlgili Gerçek) adlı kitabında kadın ve erkek beyni arasındaki farkın kültürel unsurlardan kaynaklandığı şeklindeki görüşün çok basit bir açıklama olduğunu ileri sürüyor. Cohen, erken beyin büyümesinden kaynaklanan bir nörolojik bozukluk olan otizmi ise iki zeka türü arasındaki dengesizlik olarak tanımlıyor. Cohen, otizmin sistem kavrayışına endeklenen normal erkek beyninin gösterdiği bir aşırılık özelliği olduğunu savunuyor.
Yayın tarihi: 02.09.2003
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.