Magazin

Erkek estetiğinde "Taşfırın" gözde

Erkek estetiğinde "Taşfırın" gözde

Artık erkekler de yağ aldırıp memelerini küçültüyor, yüzlerini gerdiriyor, ince bacaklarına yağ enjeksiyonu yaptırıyor. Yağ desteğiyle penis büyütenler bile var.

Ünlü ya da ünsüz birçok kadında tutku haline gelen estetik operasyonlar, son dönemde erkeklerin de gözdesi. Artık erkekler de göz kenarlarındaki kırışıklıkları önemsiyor, fazla yağlarını, büyük burnunu, hatta ince bacaklarını bahane edip soluğu estetik ve plastik cerrahların kapısında alıyor. Kimi erkek, eşinin baskısıyla kimi de sırf kendini daha çok beğenmek ve beğendirmek için bıçak altına yatıyor. Eşinden boşanmış ve genç biriyle beraber olduğu için başvuran da çok. Rekabet ortamı da estetik cerrahların kapısını çalma nedenlerinden. Bunun en önemli göstergesi de işadamları, yönetici, avukat, doktor ve sanatçıların başı çekenlerden olması. Burun düzeltme, yağ aldırma, saç ektirme, kırışıklıklar için botoks; büyük memenin küçültülmesi, kaş kaldırma estetik ve plastik cerrahların erkeklere yaptığı başlıca operasyonlardan. Erkek hastalarında son yıllarda büyük bir artış olduğu görüşünde birleşen estetik ve plastik cerrahlar, kendilerine başvuran erkeklerin pek çok nedenle estetik operasyon yaptırdığına dikkat çekiyor.

Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu
"Penis büyütmeye talep olağanüstü"
Hastalarımın yüzde 20'si erkek. Önceden Cüneyt Arkın'a benzemek istiyorlardı, şimdi Tamer Karadağlı tercih ediliyor. Onu çok yakışıklı buluyorlar. Ricky Martin, Brad Pitt gibi olmak isteyenler de var. Başvuranlar daha ziyade eşinden boşanmış ama genç biriyle ilişkisi olanlar. Bu nedenle gençleşme ihtiyacı hissediyorlar. Gençlik arayan bir grup erkek de 50'li, 60'lı yaşlarda olup genç kadınlarla ilişki kuranlar. Bu grup yüz gençleştirme ameliyatlarına yöneliyor. Bazıları yanında genç bir hanımla geliyor. Botoks'tan yüz germeye, gözkapaklarını ve gözaltı torbalarını aldırmaya kadar pek çok uygulama yaptırıyorlar. En çok da burunlarını... Bu konuda Karadenizliler başı çekiyor.

Bundan sonra da liposuction'la yağlarını aldırma ve saç ekimi geliyor. Endoskopik kaş kaldırma, kaş asma, gözlerin yanındaki çizgileri yok etme, şişman ve sarkmış memelerini küçültme ve ince olan kollara yağ doldurma operasyonları yaptığımız uygulamalardan. Ayrıca penis büyütme operasyonuna korkunç bir talep var. Kişinin kendi vücudundan alınan yağın enjeksiyonuyla penis büyütülüyor. Endoskopik yüz gerdirme de son trendlerden. Daha natürel ve kalıcı oluyor, iz bırakmıyor. Botoks en çok iki kaş arasına, gözlerin yanına, üst dudakların yanlarındaki derin çizgilere ve boyundaki kırışıklıklara uygulanıyor. Yüze yağ enjeksiyonu da göz kenarları, elmacık kemiklerindeki düşükler, gözaltındaki çukurların doldurulmasında ve dudak kenarlarındaki izler için kullanılıyor. Kepçe kulak estetiği de erkeklerin sık yaptırdığı ameliyatlar arasında.

Op.Dr. Ömer Alp
"Burun ameliyatları gelir seviyesine bakmıyor"
Erkekler kendilerini aynada daha hoş görmek için bile estetik operasyonları yaptırabiliyor. En sık yaptırdıkları operasyonlar burun estetiği ve yağların alınması. Özellikle karın ve bel bölgesindeki yağlardan rahatsız oluyorlar. Sosyo-ekonomik seviyesi yüksek olan grup, sporla veremedikleri yağları liposuction'la aldırıyor. Giysilerinden göbek görünmesini istemiyorlar. Burun ameliyatları gelir seviyesine bakmıyor. Her erkeğin gidermeye çalıştığı bir problem. Daha çok 40 yaş altındaki genç yaş grubu yaptırıyor. Göz çevresindeki kırışıklıklar ve gözkapaklarındaki düşüklüğü gidermeye yönelik operasyonları işadamları, devlette üst düzeyde çalışanlar yaptırıyor. Saç ektirmek isteyen de çok var. Orta yaşın üzerindeki erkeklerde göğüs kadınsılaşmaya, sarkmaya başlıyor. Bu sarkan yumuşak dokuları küçültmek istiyorlar. Arnold gibi kaslı görünmek için başvuran biri bile olmuştu. Çok nadir olarak göğüs veya alt bacağında kas olsun isteyen ya da sırtı gelişmiş, üçgen gibi olmasını isteyenler de oldu. Erkekler için de bu tip protezler var. Silikon gibi kola, bacağa yerleştirilebiliyor.

Doç.Dr. Nazım Çerkeş
"Mesleki başarıyı ve sosyal uyumu artırıyor"
Her meslekten başvuran var. Bu durum meslekten çok kişinin daha güzel görünme isteğine bağlı. Görselliğin öne çıktığı bazı meslek gruplarında, örneğin sanatçılar, medyada görünen kişiler, TV spikerleri daha yüksek oranda başvuruyor. En önemli faktör ekonomik durumun uygun olması ama başvuranlar arasında memurlar da var. En çok burun estetiği yaptırıyorlar. Göbek ve bel bölgesinden yağ aldırma, gözkapağı estetiği, yüz germe gibi işlemler için de sıklıkla başvuru oluyor. Özellikle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgemizde büyük burunların oranının daha fazla olmasından, ayrıca deviasyon (nefes almada güçlük) yaygın olduğundan yapılan düzeltme operasyonlarıyla birlikte estetik ameliyatı da yapıyoruz. Genelde 20-40 arası yani genç yaş grubundakiler başvuruyor. Hastalarımın yüzde 25-30'u erkek. Başarılı bir ameliyat erkeklerin psikolojilerinde de aynı kadınlarda olduğu gibi olumlu değişim yaratıyor. Daha mutlu oluyor, özgüveni yükseliyor. Mesleki başarısı ve sosyal uyumu artıyor. Erkeklerde yapılan estetiğin büyük bölümünü burun ameliyatı oluşturuyor. Birçok kişi deviasyonu gerekçe göstererek başvuruyor. Bazıları "Erkek adam yaptırır mı?" şeklindeki sosyal baskıdan çekiniyor. Eşinin isteğiyle gelen çok. Eşi "Göbeğini aldır" diyor örneğin. Estetik ameliyat geçiren bazı hastalarımız kocasını da getiriyor. Nadiren eşine söylemeden başvuranlar da oluyor.

Doç. Dr. Nuri Soysal
"Kendini kamufle etmek için eşiyle gelenler var"
Erkekler hastalarımın yüzde 10-15'ini oluşturuyor. Son yıllarda başvuran erkeklerde muazzam bir artış var. Ekonomik krizlerde ameliyatlar azalır ama erkeklerde arttı. Erkekler kendini keşfetmeye, daha çok kendilerine dönmeye başladılar. Bu, medeniyetin göstergesi. Her meslek grubundan gelen var ancak finansçılar ağırlıkta. İnsanlarla muhatap olan, daha iyi para kazanan ve kendine dönük olanlar daha çok geliyor. Yaş grubu ise daha çok 35-45 arası. Sıklıkla burun estetiği ve botoks yaptırıyorlar. Bunları karın-bel bölgelerine liposuction yaptırma, büyük memelerini küçültme, gözkapağı sarkıklığını ve gözaltındaki torbaları aldırma izliyor. Meme küçültme operasyonunu talep edenlerin çoğunluğu gençler. Çünkü bunu kadınlık organı gibi görüp, psikolojik yönden olumsuz etkileniyorlar. Türkiye'de deviasyon çok yaygın olduğundan burun ameliyatları birinci sırada. Burun estetiğini çoğunlukla gençler ve Karadenizliler yaptırıyor. Tercihleri kalkık değil, daha doğala yakın. Kulak ameliyatlarını yine daha çok gençler yaptırıyor. Kol ve bacağa yapılan silikon takviyeler daha çok kendini atletik göstermek amacıyla talep ediliyor. Ama bunlar nadir olarak uygulanıyor. Estetik operasyon geçiren eşleri tarafından getirilen çok erkek var. Çekingenler ise eşini ya da sevgilisini getiriyor gibi davranıp, erkek estetiği hakkında bilgi alıyor. Çoğu da ikna oluyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 28.04.2003
661
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.