Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Erkeğin yüzyıllık kaybı

Erkeğin yüzyıllık kaybı

Kirli çevre ve hormonlu gıdalar, erkeklerin sperm sayısını geçen yüzyıla göre yarı yarıya azalttı. Besinle alınan hormon, erkek bedeninde östrojen oluyor!

İnsan nesli tehlike altında! Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, beslenme, hava, su kirliliği ve çalışma ortamı gibi nedenlerle sperm sayısında geçen yüzyıla göre azalma olduğunu söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, erkeklerde geçen yüzyılda bir mililitre salgıda ortalama 40-60 milyon sperm varken, şu anda bu sayının alt sınırının 20 milyon kabul edildiğini ifade eden Tıraş, bunun nedeni olarak daha çok çevre kirliliği üzerinde durulduğunu söyledi. Prof. Dr. Tıraş şu bilgileri verdi: "Tavuk gibi bazı hayvanlara verilen yemlerin içine hormon konuluyor. Bu hormonlar erkek vücudunda östrojen (kadınlık) hormonuna dönüşüyor. Erkekler böylece kadınlık hormonu alıyor ve bu da sperm sayısını azaltıyor.

Kirli denizden midye yeme!
Ayrıca denizlerdeki kirlilik nedeniyle kabuklu deniz hayvanlarında civa, nikel gibi ağır metaller birikiyor. Midye ve diğer kabuklu deniz ürünlerinde biriken ağır metaller, erkekler için çok tehlikeli, sperm sayısını azaltıyor.
Çok sıcak ortamlar da sperm üretimini kötü etkiliyor. Özellikle fırınlarda çalışan veya çok saunaya gidenlerin sperm sayısı azalıyor. Çünkü testisler, vücut dışında daha az ısı istiyor.
Uzun yol şoförlerinde de sürekli oturmaları nedeniyle sperm sayısı düşüyor. Uzun süre bisiklete binenlerde de aynı eğilim saptandı."

Tıraş erkeklere, "Sauna gibi sıcak ortamlarda çok fazla bulunmayın. Sürekli oturarak yapılan işiniz varsa, hareket edin. Uzun süreli bisiklet kullanmayın. Hormonlu yemlerle beslenen tavuk ve diğer hayvanların etini, kirli denizden çıkan kabuklu deniz hayvanlarını yememeye özen gösterin" diye uyardı.
(Radikal)
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.