Magazin

Erden Eruç tek başına okyanusa karşı

Erden Eruç tek başına okyanusa karşı

Erden Eruç, Atlas Okyanusu'nu kürekle aşma girişiminde yeni bir aşamaya girdi.

Uygun rüzgarları beklediği Kanarya Adaları'ndan 29 Ocak'ta hareket eden Eruç, tek başına Kosta Rika'ya ulaşmayı hedefliyor.

ABD'deki Around-n-Over Vakfı'nın kurucusu Erden Eruç, "Altı Zirve" adlı projesine hazırlık amacıyla başladığı Atlas Okyanusu'nu kürekle geçme girişiminde yeni bir aşamaya geldi. 29 Ocak Pazar günü saat 12.06'da Kanarya Adaları'ndaki Las Palmas limanından hareket eden Eruç, 7.300 kilometrelik mesafeyi tek başına kürekle kat edecek.

Yola çıkışında Erden Eruç'u yalnız bırakmayan Las Palmaslılar, kendisini iyi dilekleriyle uğurladılar. Bu moral desteği ve hava koşullarının uygun olması sayesinde Eruç, 8 saatte adanın en doğu ucuna, 2 Şubat günü itibarıyla da Kanarya Adaları'nın güneyine ulaştı. Yaklaşık 100 deniz milini geride bırakan Eruç, okyanusu aşağı yukarı 70 günde geçecek. Erden Eruç, bu yolculuğun sonunda Kosta Rika'daki Puerto Limon Limanı'na ulaşmayı hedefliyor.

Teknik nedenlerden dolayı şu anda sadece uydu telefonu üzerinden sesli mesaj (voice mail) gönderebilen Eruç, bu sorunu aşabilirse yolculuğuyla ilgili bilgileri Web üzerinden de iletebilecek. Aksi takdirde, her Pazartesi sesli mesaj göndermeye devam edecek.

"Altı Zirve"
Toplam 6 yıl sürecek olan "Altı Zirve" projesi sırasında, Around-n-Over kuruluşu tarafından, haber ve eğitim içerikli bilgi paylaşımı sağlanacak ve insanoğlunun doğayla sadece kendi gücüne dayanarak mücadelesi gözler önüne serilecek.

Bu sayede, yolculuk sırasında yaşananlar, öğrenilenler ve düşünülenler, özellikle öğrencilerle paylaşılabilecek. Around-n-Over Vakfı ve Erden Eruç, bu projeyle, öğrencilere dünyayı tanıtacak yeni bir pencere açmayı amaçlıyor. Erden Eruç ayrıca, İLKYAR Vakfı aracılığıyla Türkiye'deki öğrencilere de katkı sağlamayı planlıyor.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi www.KaslaGit.com adresinden alınabilir.

Around-n-over Vakfı'nın Amacı
· Çocuklara kas gücü ile gerçekleştirilen araştırma ve yolculuklardan esinlenerek hazırlanmış eğitim faaliyetleriyle ilham vermek, onları bilgilendirmek.
· Çocukların daha iyi birer yurttaş olabilmeleri için sağlık, özveri ve azim değerlerini işlemek, onları doğaya sahip çıkmaları için teşvik etmek, sigara içmemelerini telkin etmek.
· Kendine yetme mücadelesinde olan gelişmekteki toplumlara temel eğitim amaçlı kaynak, uzmanlık ve tesis sağlamak.

"Altı Zirve" Programı
Erden Eruç, 2003 yılında Seattle'dan bisikletle yola çıkıp Alaska'daki McKinley (Denali) zirvesine ulaşarak projenin ilk etabını tamamladı. Daha sonra Seattle-Miami arasını bisikletle kat eden Eruç'un planladığı takvim şöyle:

2006
· Mayıs başı: Kosta Rika'nın doğu kıyısına varış
· Mayıs sonu: Kosta Rika'nın batı kıyısından güneydeki Ekvador'a doğru demir alış
· Ekvador'a vardıktan sonra Peru ve Şili üzerinden Arjantin'deki Aconcagua Dağı yakınlarına bisikletle karadan yolculuk
· Aralık: Aconcagua'ya tırmanış

2007
· Bolivya ve Peru üzerinden bisikletle tekneye geri dönüş
· Mayıs: Büyük Okyanus'u kürekle geçmek üzere demir alış

2008
· İlkbahar: Büyük Okyanus geçişini tamamlayarak Batı Gine'ye varış
· Yaz: Kartens Dağı'na ilerleme ve tırmanış

2009
· Kış başı: Hindistan kıyılarına varış
· Nepal'e doğru bisiklet yolculuğu
· Sonbaharda Everest'e tırmanış
· Bisikletle tekneye dönüş

2010
· İlkbahar: Kürekle Tanzanya'ya yolculuk
· Kilimanjaro'ya karadan seyahat ve tırmanış
· Kızıldeniz'e doğru kürekle devam

2011
· Kış: Süveyş Kanalı yoluyla Türkiye kıyılarına varış
· İlkbahar: Bisikletle Rusya'daki Elbrus Dağı'na ilerleyiş
· Yaz: Elbrus'a tırmandıktan sonra bisikletle tekneye dönüş
· Sonbahar: Akdeniz üzerinden kürekle batıya doğru devam
· Yıl sonu: Başlangıç noktası olan Kosta Rika'ya dönüş ve bisikletle Miami'ye varış.
Yayın tarihi: 06.02.2006
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.