Magazin

Engelli çocuklar eve kapatılıyor

Engelli çocuklar eve kapatılıyor

Özürlü çocuk sahibi olan ailelerle ilgili araştırma, ailelerin utandıkları için çocuklarını çevrelerinden sakladıklarını ve yaşam tarzlarını da değiştirdiklerini ortaya çıkardı.

Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocukevi Hastanesi tarafından Çocuk Psikoloğu Dr. Arzu Çiçekçi başkanlığında 71 aile üzerinde yapılan "Engelli çocuğu olan ailelerin yaşam döngüsü içinde karşılaştıkları sorunlar" konulu araştırmada ailelerin genellikle utandıkları için çevrelerinden saklamak amacıyla çocuklarını eve kapattıkları belirlendi.

Bu tip ailelerde ilkokul mezunu annelerin yüzde 32.5'inin, lise ve üniversite mezunu annelerin ise yüzde 59.1'inin yaşam tarzlarının değişip zorlaştığı ve sosyal ilişkilerinin ise tamamen bittiği ortaya çıktı.

Araştırmaya katılan ailelerinin yüzde 77.5'inin ise engelli çocukları olduktan sonra tiyatro ve sinemaya hiç gidemediği de belirlendi.

AİLE İÇİ SORUNLAR YAŞANIYOR
Engelli çocuğu olan ailelerde anne-baba arasında sorunlar yaşandığını belirten Psikolog Dr. Arzu Çiçekçi, şiddetli geçimsizlik sonucu boşanmaların arttığını da kaydetti. Çiçekçi, "Bu durumda yük annelerin sırtında kalıyor. Günlük yaşamının tamamını engelli çocuğuna ayıran anne, aile içi geçimsizlik nedeniyle de terk edilen kişi oluyor. Erkekler eşini genellikle engelli çocuk nedeniyle terk ediyor" dedi.

SOSYAL DESTEK
Engelli çocuğu olan anne- babaların yoğun stres yaşamaya başladığına dikkati çeken Psikolog Dr. Arzu Çiçekçi, devletin özürlü çocuk sahibi ailelere sosyal güvence sağlamanın yanı sıra özel eğitim masraflarını karşılaması gerektiğini kaydederek şunları söyledi:

"Sosyal desteğin yanı sıra ailelerin eğitimsel destek alabilmesi için eğitim merkezleri projeleri oluşturulmalı. Aileye psikolojik yönde destek sağlanmalı, gençler evlilik öncesi bu konularda bilinçlendirilmeli. Engelli çocuk sahibi anne ve baba ne kendisini ne de özürlü bireyi toplumdan soyutlamamalı. Ondan utanmamalı ve onu çevresinden saklama gereği duymamalı. Engelli çocuğunu olduğu gibi kabul ederek aileiçi ilişkilerde anne ve baba bir birine destek olmalı. Engelli çocuğunun tıbbi, mesleki, sosyal rehabilitasyonu ve eğitimi ihmal edilmemeli."
(DHA)
Yayın tarihi: 30.10.2002
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.