Magazin

Engel tanımayan bir engelli

Engel tanımayan bir engelli

Diş hekimi Engin Avcı, 3 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu bir bacağını kaybetti. Ancak fiziki engeli Engin Avcı'ya engel olamadı. Hemen her sporu yapan Avcı, son olarak yamaç paraşütü ile uçarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

Üstelik 3 bin metrede çay içerek ve protez bacağını yerinden çıkarıp elinde sallayarak. İşte Engin Avcı'nın uçuş hikayesi...

Engin Avcı, 43 yaşında... Diş hekimi... Üç sen önce, 22 Kasım 2000 tarihinde Dünya Diş Hekimler Günü'nde başına gelen bir kaza tüm hayatını değiştirmiş. İşten çıkıp arabasına binmek üzere caddenin kenarına inen Engin Avcı, virajı alamayan bir arabanın çarpması sonucu bir bacağını kaybetmiş. İki aracın tamponu arasında ezilen ayağı kurtarılamayacağı anlaşılınca, dizinin altından kesilmiş. Ve böylece Avcı, engellilerin dünyası ile tanışmış.

Spor aşkı engel tanımıyor
Engelli olarak yaşamayı öğrenen Engin Avcı, hemen her türlü sporu yapmayı denemiş. Şimdi Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi. Ayrıca bu kuruluşun masa tenisi sorumlusu. Bir süre dalgıçlık yapan Engin Avcı, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Fethiye Ölüdeniz'deki Babadağ'da yamaç paraşütü ile uçan ilk engelli oldu.

Protez bacak paraşüte bağlandı
Uçuştan önce Engin Avcı oldukça heyecanlıydı. Artık uçuş iç in Babadağ'a tırmanmaya gelmişti sıra. Pilotlar ve yolcular bunun için araçlara bindiler. Ardından yaklaşık yarım saat süren tırmanış başladı. Babadağ'ı saran orman yolundan geçen yolcular Babadağ'daki Bin Yediyüz Pisti'ne çıktılar. Babadağ uçuş pistinde hazırlıklar sürerken Engin Avcı da, protez bacağını bir iple paraşütün karabinasına bağladı. Bu şekilde uçuş sırasında bir aksilik olur da protez yerinden çıkarsa kaybolmayacaktı.

Önce uçuş hakkında brifing
Engin Avcı'yı uçuracak olan İkarus Havacılık pilotlarından Ali Es ve Alim Yıldırım uçuş hakkında engelli Engin Avcı'ya brifing verdiler. Sıra kuşanmaya gelmişti ve Avcı pilotların yardımı ile harnesi kuşandı. Pilat Ali Es'in önüne karabinalar ile sıkıca tutturulan Engin Avcı'nın bağlantılarını Alim Yıldırım dikkatlice kontrol ettikten sonra uçuş için her şey hazırdı.

Kendinden geçip çığlık attı
İki pilotun da yardımıyla koşmaya başlayan Engin Avcı, pilotu Ali Es ile birlikte nihayet havalandı. Aşağıda Fethiye Ölüdeniz manzarası nefes kesiciydi. Engin Avcı'nınsa keyfine diyecek yoktu. Bir ara havada kendinden gerçek çığlık atan Avcı'nın heyecanı gerçekten görülmeye değerdi. Avcı, yanında götürdüğü termosundan çay içti önce. Ardından bacağındaki protezi çıkararak sallamaya başladı. Bununla sanki kendisine engel olamayacağını söyler gibiydi Avcı.

Artık sertifikası da var
Avcı'yı uçuran Pilot Ali Es bir ara akrobatik hareketlerden olan vigover yaparak uçuş heyecanını daha da artırdı. Yaklaşık 45 dakika süren uçuşta sona yaklaşıldı ve iniş için irtifa yenmeye başlandı. İniş de kalkış kadar güzel oldu ve 40 dakikanın ardından Engin Avcı yere ayak bastı. Avcı heyecanını dostları ile paylaştı.

İkarus Havacılık'tan bir de sertifika alan Engin Avcı'nın keyfine diyecek yoktu. TESYEV ile bir protokol yapan İkarus Havacılık Kulübü bundan sonra belli periyotlarla sürekli bedensel engellileri yamaç paraşütü ile uçuracak.
(Kadir Konuksever)
Yayın tarihi: 05.09.2003
582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.