Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Enerji içeceklerine kafein yasağı

Enerji içeceklerine kafein yasağı

Enerji içeceklerindeki kafein miktarı litrede 300 miligramdan, 150 mligrama indirildi. İçeriğinde 150 miligramdan fazla kafein bulunan ürünler, bundan sonra satışa sunulamayacak.

Redbull ile ilgili tartışmaların ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, enerji içeceklerinin standartlarını yeniden düzenledi ve kafein miktarında indirime gitti.

Enerji içeceklerinde bulunabilecek kafein miktarınün üst limiti litrede 300 miligramdan, 150 miligrama düşürüldü. Karar doğrultusunda, içeriğinde 150 miligramdan fazla kafein bulunan ürünler satışa sunulamayacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın Enerji İçecekleri Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile enerji içeceklerinde bulunması gereken kafein miktarı litrede 300 miligramdan, 150 miligrama düşürüldü.

Enerji içeceklerinin etikinde kafein miktarının litrede miligram olarak yer alması zorunluluğu getirilirken, düzenleme kapsamında, içeriğindeki kafein miktarı, 150 miligramdan fazla olan ürünler, satışa sunulamayacak.

Tebliğ kapsamında ayrıca, enerji içeceklerinin karbonhidratlardan sağlanan enerji değeri 100 mililitrede 45 kaloriden az olamayacak.

Bu ürünlerin bileşimindeki İnositol oranı litrede 100 miligram, glukoronolakton oranı 20 miligram, taurin oranı 800 miligramı geçmeyecek.

Alkol miktarının da hacmen yüzde 0.05'den fazla olmaması kararlaştırılırken, enerji içeceklerinin doping maddesi içermemesi gerekecek.
Yayın tarihi: 06.03.2002
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.