Magazin

En yaşlı insanın sırrı

En yaşlı insanın sırrı

Charlie Chaplin ve Adolf Hitler ile aynı yıl doğdu. Kızıl Devrim'in olduğu yıl evlendi, 1949'da dul kaldı.

Berlin Duvarı yıkılırken ağır hastaydı. İyileşti ve 16 yıl sonra 'yaşayan en yaşlı insan' oldu.

Rekoru bu ay Guinness tarafından tescillenen Ekvadorlu Maria Esther Capovilla, 14 Eylül 1889'da doğdu. 116 yaşındaki annesinin kulağına bağırarak ünlü olduğunu müjdeleyen 79 yaşındaki kızı Irma, annesinin uzun yaşam sırlarını anlattı:

"Hiçbir şeyden endişeye kapılmaz. Hayatı boyunca her şeyi soğukkanlılıkla ele aldı. Günde üç öğün yer. Hiç sigara kullanmadı ve ağır içki içmedi, yalnız öğle yemeğinde bir kadeh şarap içer o kadar."

Gençliğinde süslenmeyi, resim yapmayı, piyano çalmayı ve valsi çok seven, yaşlı rekortmen, sık sık yakındaki çiftliği ziyaret edip taze inek ve eşek sütü içmeyi ihmal etmezmiş. Şimdi de öğle yemeğinde mercimek ve çatal bıçak kullanmadan tavuk yemeyi seviyor. Geceleri sütlü kahveyle ekmek arası peynir ya da jambon yiyen yaşlı tatlısız yapamıyor ve mutlaka jöle, dondurma veya kek yiyor.

Capovilla'nın beş çocuğundan üçü; 79 yaşındaki Irma, 81 yaşındaki Hilda ve 77 yaşındaki Anibal ile 11 torunundan 10'u halen hayatta. Capovilla'nın 20 torununun çocuğu ve iki de torununun torunu var. Kızı Irma, coşkulu bir dindar olan annesinin sözcükleri hiç şaşırmadan duaları okuduğunu belirtiyor. TV izlemeyi seven Capovilla, gazete başlıklarını zorlanarak ama doğru okuyor. Son yıllarda ağır işittiği ve hafızası bulanmaya başladığı için daha az konuşur olmuş. Ama hâlâ 1917 yılında bir çiftlikte kocasıyla tanıştığı günü hatırlıyor.

Rekor 122 yıl
Guinness kayıtlarına göre şimdiye kadar en uzun yaşayan insan; 122 yıl 164 gün yaşadıktan sonra 1997 yılında ölen 1875 doğumlu Fransız Jeanne Louise Calment'di.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.12.2005
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.