Magazin

En yaratıcı kişiler Mozart-Spielberg

En yaratıcı kişiler Mozart-Spielberg

1094 öğrenci arasında düzenlenen ankette Sezen Aksu, Mercan Dede ve Tarkan'ın da adı geçiyor.

Pepsi'nin İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve diğer Anadolu üniversitelerinde, gençler arasında yaptığı 'Daha fazla hayal et, daha fazla yarat' anket çalışması sonuçlandı.

Ankete göre, gençlerin yüzde 99'u hayal kuruyor, yüzde 82'si ise yaratıcı olduklarını düşünüyor. Anket, yüzde 67'si erkek, yüzde 33'ü bayan olmak üzere toplam 1094 üniversite öğrencisi arasında gerçekleştirildi.

Hedef reklam
Yüzde 96'sı ise yaratıcılık gerektiren projelere ilgi duyuyor. Gençlerin yüzde 82'si kendisini yaratıcı bulurken, en yaratıcı olduklarını düşündükleri alanların müzik, grafik tasarım ve resim olduğunu, reklam alanında yaratıcı olmak istediklerini belirtiyor.

Mozart zirveye oturdu
Gençlerin yüzde 72'si ise üniversitelerin gençlerin yaratıcılıklarını keşfetmeleri için imkan yaratmadığını düşünüyor. Öğrenciler, kendilerine yöneltilen "Sizce dünyanın en yaratıcı kişileri kimdir?" sorusuna Spielberg ve Mozart cevabını verdi. Gençlerin yüzde 17'si Mozart'ı, yüzde 13'ü ise ünlü yönetmen Steven Spielberg'i dünyanın en yaratıcı simaları olarak görüyor.

Tarantino listeye girdi
Spielberg'i, sıra dışı yönetmen Quentin Tarantino izlerken, Mozart'ı ikinci sırada Beethoven üçüncü sırada da Sezen Aksu izliyor. Gençlerin yaratıcı bulduğu kişiler arasında Mercan Dede, Metallica ve Tarkan da bulunuyor.
Yayın tarihi: 28.08.2005
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.