Magazin

En ucuz ilaç: Sirke

En ucuz ilaç: Sirke

İnsanların bin yıl önce rastlantı sonucu bulduğu sirkenin pek çok hastalığa iyi geldiği gibi, temizlik işlerinde de kullanıldığı hatırlatıldı.

Sirke teknolojileri üzerine ilk çalışmaları yapan Fransız araştırmacılar sirkeye ekşi yada keskin şarap anlamına gelen `Vinaigre' adını veriyor. Sirke, birçok hububat, meyve ve bitkilerden elde edilen sirke en çok elma ve üzümden elde ediliyor. Anadolu insanın vazgeçilmezi olarak daha çok iştah açıcı özelliğinden dolayı salata ve turşularda kullanılan sirkenin diğer faydalarıda şöyle sıralanıyor:

 • Gargarası boğaz ağrılarına, su ile kaynatıldığında buharı baş ağrısı, astım ve cilt lekelerine iyi gelen sirke, beze dökülerek mide üstüne konulduğunda bulantı ve kusmayı önler, varislere de faydalıdır.
 • Sirkeyle ıslatılan ekmek nasır ve sertliklere iyi gelirken orta dereceli ve güneş yanıklarında da kullanılıyor.
 • Durulama suyuna konan sirke kepekli ve mat saçlara canlılık kazandırırken kilo vermek isteyenlere ise her gün bal karıştırılmış sirke içmesi öneriliyor.
 • Diş ağrısının yanı sıra diş etlerini de kuvvetlendiren sirke parmak uçlarında ve tırnak diplerinde meydana gelen egzama ve ateşli şişlikler ile ateş yanığına da iyi geliyor.
 • Lavabo, banyo gibi sert zeminlerin temizliğinde de dezenfektan olarak kullanılıyor.
  (DHA)
  Yayın tarihi: 11.12.2002
 • 557
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.