Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En tembel erkek Fransız

En tembel erkek Fransız

Avrupa'da en az ev işi yapan erkek Fransız, evde işleri en çok paylaşan erkek Britanyalı.

Avrupa ülkeleri arasında en uykucusu Fransızlar. En çalışkanı Fransız kadınlar, en tembeli Fransız erkekler. Avrupa Birliği istatistik bürosu Eurostat tarafından yapılan ankete göre Fransız ve erkekler, yatakta her gün en az sekiz saat geçiriyor.

Fransızların uykuculuğu, cinsler arasında da dengeli çıktı. Çalışan Fransız kadınları günde ortalama sekiz saat 38 dakika uyurken, erkekler sekiz saat 24 dakikayla onları izliyor. İsveçli kadın ve erkekler AB'nin en az uyuyanları. İsveçli kadınlar günde ortalama sekiz saat beş dakika, erkekler ise yedi saat 52 dakika uyuyor.

Aynı araştırmaya göre Fransız çiftler arasındaki uyku eşitliği, ev işlerine geldiğinde bozuluyor.
Avrupa'nın en çok temizlik ve yapanları olan Fransız kadınlar ev işlerine, erkeklere göre yüzde 90 daha fazla zaman ayırıyor. Fransız erkekler Avrupa'da çocuk bakımı, temizlik ve yemeğe en az vakit ayıranlar.

Norveçli kadınlar seyrek yemek ve temizlik yapıyor. İsveçli ve Norveçli kadınlar boş zamanlarının yüzde 14-16'sını temizliğe ayırıyor. Macar ve Slovenyalı kadınlarsa en sık yemek yapanlar. Norveçli erkekler yemek yapma ve çocuk bakma konusunda üstlerde. Yemek ve çocuk bakma konusunda liste başı, Britanyalı erkekler.
(Radikal)
Yayın tarihi: 31.07.2004
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.