Magazin

En tehlikeli sıtmaya yakalanmış

En tehlikeli sıtmaya yakalanmış

Sıtma şüphesiyle Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Prof.Dr.Orhan Kural'ın en tehlikeli sıtma türlerinden biri olan ''Falsiperum'' türü sıtmaya yakalandığı belirlendi.

Prof.Dr.Kural 2.5 hafta süren Afrika gezisinde doğal hayata zarar vermemek için sinek ilacı kullanmamış ve sivrisinekler tarafından ısırılmıştı. Prof.Dr.Orhan Kural, yakalandığı sıtma türünün Türkiye'de ilk kez görüldüğünü ve tedavi edilmezse ölüme yol açabilecek kadar tehlikeli olduğunu belirterek, ''Şu anda Allah'a çok şükür iyiyim. Ateşim de düştü'' dedi. 10 gün boyunca her gün kan tahlili yapılarak durumunun takip edileceğini ifade eden Prof. Dr. Kural, kendisini ısıracak bir sivrisineğin başka kişilere de hastalığı bulaştırma riskinin bulunduğunu, bu nedenle tedavisinin bir süre daha hastanede sürdürüleceğini bildirdi.

Zambiya ve Zimbabve'ye gitmişti
Prof.Dr.Kural, İTÜ'nün Orta Afrika ülkelerine madencilik alanında mobil eğitim ve öğretim vermekle ilgili projesinin koordinatörü olarak ocak ayı sonunda Zambiya ve Zimbabve'ye giderek bölgede 2.5 hafta kalmıştı. Bu süre içinde uyarılara karşın ''doğal dengenin bozulmaması ve yaşam haklarına saygı'' gerekçesiyle sivrisineklerden spreylerle korunmayı reddeden Prof. Dr. Kural, Türkiye'ye döndükten 10 gün sonra yüksek ateş şikayetiyle bir süre Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmüş, yüksek ateşin tekrarlaması üzerine önceki gün aynı hastanede tedavi altına alınmıştı.
Yayın tarihi: 02.04.2003
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.