Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En seksi Geyşa

En seksi Geyşa

Son yıllarda Hollywood'a bir çok yönetmen ve kadın oyuncu armağan eden Çin'in yıldızı, bu kez de Ziyi Zhang ile parlıyor.

Ziyi Zhang'ın harika fotoları sağda...

Kısa bir süre öncesine kadar sadece ülkesi Çin'de tanınan Ziyi Zhang'ın adını artık dünyanın dört bir yanındaki sinemaseverler biliyor.

Rob Marshall'ın Arthur Golden'ın romanından uyarladığı Bir Geyşanın Anıları'nda üstlendiği rol ile başarısını perçinleyen Ziyi Zhang, artık Hollywood yapımcılarının da gözde oyuncularından. Üstelik, bu yılın en iyi oyuncu Oscar'ının adaylarından biri olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

1979 yılında Çin'de Pekin kentinde doğan Ziyi Zhang, hem dans hem de oyunculuk eğitimi gördü. 11 yaşında Pekin Dans Akademisi'ne giren genç yıldız 15 yaşına geldiğinde de Çin'in prestjili sanat okullarından Merkez Drama Akademisi'ne kabul edildi.

ÇİN'İN HOLLYWOOD'A ARMAĞANI
Henüz 19 yaşındayken de Zhang Yimou'nun The Road Home adlı filmiyle sinemaya ilk adımı attı. Daha sonra Ang Lee'nin Crouching Tiger Hidden Dragon adlı fiminde rol aldı. Bu filmdeki performansı ona İngiltere'nin en saygın sinema ödülü olan BAFTA'da yardımcı kadın oyuncu adaylığını getirdi.

Genç yaşına rağmen Ziyi Zhang'ın portföyünde Wong Kar Wai'nin 2046, Brett Ratner'ın Rush Hour adlı filmleri de bulunuyor. Bu filmde genç yıldıza Jackie Chan eşlik etmişti.

Time Dergisi'nin, Çin'in Hollywood'a armağanı" olarak tanımladığı Ziyi Zhang, şu sıralar bir Hamlet uyarlaması olan The Night Banquet adlı film için çalışıyor.

Zhang Yimou, Ang Lee, Rob Marshall gibi usta yönetmenlerle çalışan Ziyi Zhang, kendini bu açıdan şanslı hissediyor. "Zaten herkes de bana bunu söylüyor" diyor genç yıldız ve ekliyor: "Ama sanırım bu usta yönetmenler de benimle birlikte çalışmaktan mutlu. Benimle çalışmak istiyorlar, çünkü sanırım bende onların istediği bir şeyler var."
(Hürriyet)
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.