Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En pahalı şehir Oslo

En pahalı şehir Oslo

Dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Oslo, Tokyo'yu tahtından indirdi. İstanbul listede 48. sırada yer aldı.

'The Economist Intelligence Unit' (EIU) tarafından, dolar bazında mal ve hizmet fiyatları üzerinden hesaplanan araştırmaya göre, 2005'te dünyanın en pahalı kenti Norveç'in başkenti Oslo. Oslo, Japonya'nın başkenti Tokyo'yu 14 yıldır bulunduğu zirveden ikinci sıraya itti.

İlk 5'e giren diğer pahalı kentler ise İzlanda'nın başkenti Reykjavik, Japonya'nın Osaka kenti ile Fransa'nın başkenti Paris.

İstanbul 48. sırada
Bu kentleri ise Danimarka'nın başkenti Kopenhag, İngiltere'nin başkenti Londra, İsviçre'nin Zürih ve Cenevre kentleri ile Finlandiya'nın başkenti Helsinki izledi. Güney Kore'nin başkenti Seul'ün 13. ve Çin'e bağlı Hong Kong'un 14. sırada olduğu araştırmada İstanbul, dünyanın en pahalı kentleri arasında 48. sırada yer aldı.

ABD'den 17 şehir bulunuyor
ABD'den 17 kentin bulunduğu listede New York 27., Chicago ve Los Angeles 35., San Francisco 40. olurken, Kanada'dan Montreal ve Vancouver kentleri 43. sırayı paylaştı.

EIU'nun araştırmasında, listenin en altında yer alan ucuz 5 kentinde İran'ın başkenti Tahran, Filipinler'in başkenti Manila, Pakistan'ınKaraçi kenti, Hindistan'ın Mumbai kenti ile Paraguay'ın Asuncion kentiolduğu kaydedildi.
Yayın tarihi: 31.01.2006
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.