Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En pahalı kahve hayvan dışkısı katkılı

En pahalı kahve hayvan dışkısı katkılı

Dünyanın en pahalı kahvesi olan ve 100 gramı 75 dolardan satılan "Kopi Luwak"inin Endonezya'daki adalarda yaşayan bir hayvanın dışkısından elde edildiği açıklandı.

ABD'nin en çok seyredilen sohbet programını hazırlayan Oprah Winfrey'in ele aldığı Kopi Luwak kahvesi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, dünyanın en pahalı kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteriye rastlandı.

Sumatra ve çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus'un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Kopi Luwak yılda ancak 250 kilogram kadar üretilebiliyor.
Yayın tarihi: 17.10.2003
637
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.