Magazin

En önemli intihar sebebi ekonomik sıkıntı

En önemli intihar sebebi ekonomik sıkıntı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Doç. Dr.Yarkın Özcan, intiharı tetikleyen en önemli sorunun, ekonomik sıkıntı olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Özcan, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi`nde, 2001-2002 yılları arasında, Doğu Anadolu Bölgesi`nde yaşanan intihar girişimleri ile ilgili araştırma yaptığını söyledi. Araştırma yaptığı 12 ay boyunca Acil Servis`e intihar girişiminde bulunan 203 kişinin geldiğini anlatan Özcan, bu kişilerden sadece 89`unun araştırmaya katılmayı kabul ettiğini belirtti.

Doç. Dr. Yarkın Özcan, araştırmaya göre, intiharı tetikleyen en önemli sorunun ekonomik sıkıntı olduğunu saptadığını belirterek, "Aile içi şiddet, işsizlik ve stres ise ekonomik sıkıntıdan sonra gelen intihar nedenleri olarak belirlendi. Ayrıca erkeklerde intihar aracı ateşli silah, kadınlarda ise kimyasal maddeler" dedi.

İntihar girişimi en fazla yaşanan meslek gruplarından ilkinin acil servis hemşireliği olduğuna dikkati çeken Özcan, "Meslek gruplarındanacil servis hemşireleri, müzisyenler ve avukatlar intihar girişimi sık yaşanan meslek gruplarıdır" diye konuştu.

Doç. Dr. Yarkın Özcan, Türkiye`de 2002 yılında intihar girişimi sayısının, 2001 yılına göre arttığını sözlerine ekledi.
(AA)
Yayın tarihi: 18.01.2003
524
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.