Magazin

En mutlu insanlar Nijerya'da

En mutlu insanlar Nijerya'da

Dünyanın en mutlu insanları Nijerya'da, en mutsuzları Rusya'da. Gelişmiş ülkelerde 2. Dünya Savaşı'ndan sonra gelir yükselirken, mutluluk seviyesinde değişme olmadı.

Mutluluğun haritası çıkarıldı. Latin Amerika ülkeleri, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika mutlu insanlar listesinde ilk sıraları kaparken, Rusya ve Doğu Avrupa son sıralarda yer aldı. Dünya Değerleri Anketi tarafından 65'ten fazla ülke üzerinde yapılan ve New Scientist dergisinde yayımlanan 'mutluluk seviyesi analizi', Nijerya'nın dünyanın en mutlu insanlarını barındırdığını gösterdi. Nijerya'nın ardından en mutlu insanlar Meksika, Venezüella, El Salvador ve Porto Riko'da. Mutlu insanların azınlıkta olduğu ülkeler ise Rusya, Ermenistan ve Romanya.

Mutluluğun tarifi de değişiyor
Yeni Zelanda'nın 15., ABD'nin 16., Avustralya'nın 20. ve Britanya'nın 24. olduğu ankete göre insanları mutlu eden faktörler ülkeden ülkeye değişiyor. ABD'de kişisel başarı, kendini ifade, gurur ve kendine saygı insanların mutlu olmasını sağlarken, Japonya'da ailenin beklentilerini karşılamak, sosyal sorumlulukları yerine getirmek, disiplin, işbirliği ve arkadaş canlısı olmak önemli.
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, endüstri ülkelerinde gelirler artmasına rağmen mutluluk oranının aynı düzeyde kaldığı açıklandı. Tek istisna, son 30 yılda insanların hayatlarından giderek daha memnun olduğu Danimarka.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.10.2003
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.