Magazin

En komik mevkiler

En komik mevkiler

Dıngılbükü, Kuyuya Düştü Bayıldı Mevkii, Balık Tutan Şaşı Kedi Sokağı. Gülmeyin! Bodrumluların gönlünde tüm bu sokakların özel bir yeri var.

Bodrum'daki ilginç adresler, görenleri kıs kıs güldürüyor. Ama cadde ve sokak adlarının her birinin bir hikâyeyi anlattığını belirten belediye başkanları isimlerde bir değişiklik yapmayı düşünmüyor. Tek istisna, Domalan Mevkii ve Caddesi. Bodrum'da güldüren cadde ve sokak adlarından bazıları şöyle: Domalan Caddesi, Tengirşenk Caddesi, Saldır Şeyh Caddesi, Yıllıkçı Caddesi, Dıngılbükü Mevkii, Hortma Mevkii, Horlama Sokak, Mezmelelim Sokak, Taşlık Sokak, Kaşlık Sokak, Kaklık Sokak, Sürücü Sokak, Acemi Mevkii, Frenk Azmağı Mevkii, Çıbanalan Mevkii, Kızalan Mevkii, Sığıralan Mevkii, Gıcıman Sokak, Kuyuya Düştü Bayıldı Mevkii, Gelinöldü Mahallesi, Hayalet Sokak, Cincibeşikçi Sokak, Dutti Sokak, Tutma Sokak, Bulamaç Sokak, Delerim Caddesi, Kelerlik Sokak, Fenerbahçe Sokak, Çukurbahçe Sokak, Alim Bey Caddesi, Hayvansaray Sokak.

Domalan'a tepki geldi ama...
Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, "150 yıldır kullanılan bu adları değiştirmeyi düşünmüyoruz. Bu isimlerin hikâyelerini anlatan tabelalar hazırlayacağız" dedi. Turgutreis Belediye Başkanı Server Ali Yazgan da, bu adların yörenin ileri gelenlerince konulduğunu hatırlattı ve "Sadece Domalan Caddesi ve Domalan Mevkii'nin adlarına tepki geliyor. Bu adları belediye meclisi kararıyla Bahçelievler olarak değiştirdik, ama yöre insanı Domalan olarak kullanmaya devam ediyor. Diğerlerini anıları olduğu için değiştirmeyi düşünmüyoruz" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.12.2003
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.