Magazin

En kolay yalan telefonda söyleniyor

En kolay yalan telefonda söyleniyor

Bu ahize ne yalanlar duydu! Amerikalı bir bilim adamının yaptığı 'yalan' araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Cornell Üniversitesi'nde görevli Jeff Hancock'ın araştırmasına göre insanlar en çok ve en kolay telefonda konuşurken yalan söylüyor; genel kanının aksine en az da e-postalarda yalan bulunuyor.

Hancock'a deneklerden 10 dakikadan fazla süren sohbetlerini bir günlüğe kaydetmelerini ve her yalan söylediklerinde bunu belirtmelerini istedi. Hancock'un deneye tabi tuttuğu kişilerin yüzde 37'si telefonda konuşurken gerçekleri çarpıttı. Yüz yüze yapılan konuşmalarda ise bu oran yüzde 27'ye indi. En az yalana ise yüzde 14'lük oranla e-postalarda rastlandı. İnsanların mektuplarında yalan yazıp yazmadıkları ise araştırılmadı.

Söz uçar yazı kalır
Bilim adamına göre telefonda konuşurken kişiler birbirlerini görmedikleri için yalan söylemek oldukça kolay. Öte yandan kişiler, yazının kalıcı olduğunu ve doğru olmayan şeyler yazdıklarında kolayca köşeye sıkışabileceklerini bildikleri için e-postalarda yalana başvurmaktan kaçınıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.02.2004
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.