Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En kirli il Yozgat

En kirli il Yozgat

Havaların soğumasıyla birlikte yakacak kullanımının artması, illerdeki hava kirliliği oranını yükseltti. Ekim ayında yapılan ölçümlere göre, en yüksek hava kirlililiği oranı Yozgat'ta görülürken, duman yoğunluğunun fazla olduğu illerin başında Kütahya geldi.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanlığı, çevre istatistikleri kapsamında Türkiye genelinde il merkezlerindeki hava kirlililği istatistikleri ile ilgili 2002 ekim ayına ait kükürtdioksit ve duman yoğunluklarını açıkladı. Buna göre, kükürtdioksit konsantrasyonu yoğunluğuna ilişkin yapılan yapılan ölçümlerde, 141 mikrogram/metreküple Yozgat en kirli il olarak belirlendi.

Bu ili, 111 mikrogram/metreküple Erzurum, 100 mikrogram/metreküple Kütahya, 94 mikrogram/metreküple Uşak, 76 mikrogram/metreküple Çorum, 69 mikrogram/metreküple Denizli, 65 mikrogram/metreküple Isparta, 61 mikrogram/metreküple Niğde, 58 mikrogram/metreküple Burdur ve 58 mikrogram/metreküple Gaziantep izledi.

Kükürtdioksit ortalamalarında 2001 yılının ekim ayına göre en çok artış görülen il merkezi ise yüzde 147 ile Uşak oldu. Bu ili yüzde 145'lik artış ile Çorum, yüzde 97'lik artış ile Isparta izledi. Balıkesir ve Niğde'de kirlilik oranı bir önceki yılın ekim ayına göre, yüzde 56 artış gösterdi. Aynı dönemde en çok azalış görülen il merkezleri ise, Kırşehir, Niğde, Kütahya, Erzurum ve İzmir oldu.

EN DUMANLI KÜTAHYA
DİE verilerine göre, duman ortalamalarının en yüksek olduğu il ise 121 mikrogram/metreküple Kütahya oldu. Bu ili, 84 mikrogram/metreküple Kayseri, 82 mikrogram/metreküple Çorum, 72 mikrogram/metreküple Sivas, 68 mikrogram/metreküple Erzurum, 63 mikrogram/metreküple Bursa ve Isparta, 61 mikrogram/metreküple Denizli, 59 mikrogram/metreküple Ankara ve 53 mikrogram/metreküple Konya izledi.

Duman ortalamalarında 2001 yılının Ekim ayına göre en çok artış yüzde 162 ile Uşak'da görüldü. Bu ili yüzde 100 ile Niğde, yüzde 85 ile Sivas, yüzde 75 ile Tekirdağ ve yüzde 50 ile Balıkesir izledi. Aynı dönemde en çok azalış ise Kastamonu, Kırşehir, Gaziantep, Afyon ve Yozgat'ta farkedildi.

ANKARA'DA EN KİRLİ CEBECİ
DİE'nin Ankara'da yaptığı ölçümlere göre, en kirli ilçe ise Cebeci olarak belirlendi. Kükürtdioksit konsantrasyonları ölçümlerinin 86 mikrogram/metreküp olan ilçe, duman yoğunluğunda da birinci sırayı aldı. Cebeci'yi, kükürtdioksit ve duman konstanrasyonları ortalamalarına göre, Sıhhiye ve Bahçelievler izledi.

İzmir'de yapılan ölçümlerde ise en kirli ilçe, kükürtdioksit konsantrasyonları ölçümlerine göre, Alsancak, duman yoğnluğuna göre Konak oldu.

(ANKA)
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.