Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En iyi senaryo 'Yaşamın Kıyısında'

En iyi senaryo 'Yaşamın Kıyısında'

60'ıncı Cannes Film Festivalinde 'Altın Palmiye' için yarışan yönetmen Fatih Akın'ın 'Yaşamın Kıyısında' filmi, 'En İyi Senaryo' ödülünü aldı.

Cannes Festivali Jüri Başkanı Stephen Frears, Fatih Akın'ın filminin en iyi senaryo ödülüne layık görüldüğünü açıkladı.

Film, festival sarayında ilk gösteriminde film eleştirmenleri ve gazeticilerin büyük beğenisini kazanmıştı.

Türk-Alman ortak yapımı olan film, Türkiye'den Anka Film, Almanya'dan Corazon International ve NDR ile İtalya'dan Dorje Film'in işbirliğiyle çekilmişti.

Filmde başrolleri Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz, Nursel Köse paylaşıyor.

Yönetmen Fatin Akın, filmin ilk gösteriminden sonra yaptığı açıklamada, 'Filmde yer alan 6 karakter, benim bir bir parçam, bu film beni anlatıyor' demişti.

Önceki filmi 'Duvara Karşı'da aşk temasını işlediğini, bu filmde ölüm temasına ağırlık verdiğini kaydeden yönetmen, bir sonraki filminde de şeytan temasını ön plana çıkaracağını ifade etmişti.

Akın'ın en iyi senaryo ödülünü kazanan 'Yaşamın Kıyısında' isimli filminde, Almanya ve Türkiye'de farklı kültürlerden gelen kişilerin ilişkileri anlatılıyor.

Akın'dan Türkiye'ye 'birlik' mesajı
Fatih Akın, ödülünü almak için kürsüye çıkarak kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Akın, konuşmasında Türk halkının birlik içinde olmasını dileyerek, 'Birlikte olmalıyız, bölünürsek yıkılırız' dedi.

Festivalin en büyük ödülü olan Altın Palmiye için yarışan yönetmen Fatih Akın'ın filmi dün de Ekümenik Jüri Ödülü'ne layık görülmüştü.

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinin başında gelen Cannes Festivali, 16 Mayıs'ta başlamıştı.

Altın Palmiye'nin sahibi '4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün'
Festivalde büyük ödül olan Altın Palmiye Ödülü'nü, Romanyalı yönetmen Cristian Mungiuwon'ın '4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün' filmi kazandı. Yarışmadaki diğer 21 filmi geride bırakan "4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün", komünist yönetim sırasında Romanya'da gerçekleşen yasadışı bir kürtajı ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor.
(cnnturk.com)
Yayın tarihi: 27.05.2007
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.