Magazin

En iyi senaryo Casablanca'nın

En iyi senaryo Casablanca'nın

Amerika Yazarlar Derneği'nin hazırladığı, en iyi film senaryoları listesinde birinciliği, 'Casablanca' filminin senaryosu kazandı.

Amerika Yazarlar Derneği tarafından açıklanan en iyi 101 film senaryosunu içeren listede, Howard Koch ile Julius ve Philip Epstein kardeşler tarafından yazılan Casablanca filminin senaryosu birinci seçilirken, Mario Puzo ve Francis Ford Coppola tarafından yazılan efsanevi 'Godfather' (Baba) filminin senaryosu ise ikinci sırada yer aldı.

'Yurttaş Kane' dördüncü
Listede, Robert Townne'ın yazdığı 'Chinatown' filminin senaryosu üçüncü, Herman Mankiewich ile Orson Welles'in yazdığı 'Citizen Kane' (Yurttaş Kane) filminin senaryosu dördüncü ve Joseph Mankiewicz'in yazdığı 'All About Eve' (Eve Hakkında Herşey) filminin senaryosu beşinci oldu.

Amerika Yazarlar Derneği üyelerinin, aday gösterilen bin 400 film senaryosu içinden hazırladıkları en iyi 101 film senaryosunu içeren listeye, senaryo yazarları Woody Allen, Coppola ve Billy Wilder 4'er; William Goldman, John Huston ve Charlie Kaufman ise 3'er eseriyle girmeyi başardı.
Yayın tarihi: 08.04.2006
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.