Magazin

En iyi baba, bebeği emziren babadır!

En iyi baba, bebeği emziren babadır!

Dünyanın en iyi babaları, Aka Pigmelerinden çıkıyormuş. Özellikleri ise anneler meşgulken, bebekleri 'yalancıktan emzirip' oyalamaları!

Sizce iyi bir baba mısınız? Britanya'da babalığın önemini vurgulamak için kurulan 'Fathers Direct' adlı vakıf tarafından 150 kültür incelenerek hazırlanan rapora göre, en iyi babalar Afrika'da yaşayan Aka Pigmelerinden çıkıyor. Avcı ve toplayıcı bir toplum olan Aka Pigmesi erkekleri, gerekirse bebekleri için 'yalancı meme' rolü yapıyormuş...

İkinci sırada İsveçliler var
Aka Pigmesi erkeklerinin, eşleri meşgul ve bebeklerini emzirecek durumda bulunmadıkları anda bebeklerini emzirdiklerine ve böylece oyalamış olduklarına dikkat çekilen raporda, bunun babanın çocuk bakımında oynadığı en çarpıcı rol olduğu vurgulanıyor.

ABD'li antropolog Barry Hewlett'in Kongo'daki bu kabileyle ilgili yaptığı 20 yıllık araştırmayı kaynak alan 'Fathers Direct' vakfı, bir Aka Pigmesi babanın her bir çocuğunu, bebeklik ve çocukluk döneminin yüzde 47'si boyunca kucağında tuttuğuna ve bakımına yardımcı olduğuna dikkati çekiyor.

Rapora göre, bu konudaki ikinci iyi babalar gelişmiş dünyadan, İsveç'ten çıkıyor. İsveçli babaların çocuklarının bakımına katkı oranı yüzde 45 olarak belirlendi. Bütün dünyadaki babalar çocuklarının bakımına annelerin üçte biriyle dörtte biri arasında katkıda bulunuyor. Raporda babanın çocuğun yetişmesindeki rolünün giderek arttığı da vurgulanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.06.2005
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.