Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En iyi 200 arasında Türk üniversitesi yok

En iyi 200 arasında Türk üniversitesi yok

Dünyanın en iyi 200 üniversitesi sıralamasında Türk üniversiteleri listeye giremedi.

The Times gazetesinin yüksek öğrenim eki tarafından yapılan araştırmada ilk sırayı ABD'den Harvard Üniversitesi aldı.

En başarılı ikinci ülke İngiltere
ABD üniversiteleri ilk on arasına yedi üniversite sokmayı başarırken, İngiltere Oxford ve Cambridge üniversiteleri ile ABD'den sonra ikinci en iyi ülke oldu.

İngiltere'nin dışında ilk 20'ye girebilen tek Avrupa üniversitesi ise İsviçre'nin Zürih kentindeki Federal Institute of Technology oldu. Birinci gelen Harvard ve üçüncü sıradaki Massachutes Institute of Technology'nin bulundukları Cambridge, Massachusetts ise dünyanın en entellektüel kenti ünvanını almaya hak kazandı.

California eyaleti de ikinci sıradaki University of California, Berkeley, dördüncü sıradaki California Institute of Technology ve yedinci sıradaki Stanford ile en üst sıradaki eyalet oldu.

Tokyo Üniversitesi Asya'nın en başarılısı
12'inci sıradaki Japonya, Tokyo Üniversitesi Asya'nın en başarılı üniversitesi olurken, Tokyo'yu 17'inci sıradaki Pekin Üniversitesi takip ediyor. Avustralya Üniversiteleri de sıralamada başarılı oldu. İlk 50 arasına altı Avustralya üniversitesi girmeyi başarırken, Avustralya üniversiteleri arasında başı 16'ıncı sıradaki Australian National University çekiyor.

Fransa ise ilk 50'ye 27'inci sıradaki Ecole Ploytechnique ve 30'uncu sıradaki Ecole Normale Superieure ile sadece iki üniversite sokabildi.

18 İngiliz üniversitesi, Avrupa'nın en iyi 50 üniversitesi arasına girmeyi başarırıken, İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan'dan hiçbir üniversite ilk 50'ye giremedi.

İlk 200 listesinde ABD'den 62 üniversite var
İlk 200 üniversite listesinde ABD'den 62 üniversite bulunuyor. Bunu 30 üniversite ile İngiltere, 17 üniversite ile Almanya ve 14 üniversite ile Avustralya izliyor. Dünyanın en iyi 200 üniversitesine girmeyi başaran ülke sayısı ise 29.

The Times gazetesinin eğitim eki tarafından yapılan sıralama için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 88 ülkede toplam bin 300 akademisyenin yardımına başvuruldu.

Akademisyenlere uzman oldukları alanda ülkelerindeki en iyi üniversitelerin adları soruldu. Daha sonra toplanan bu veriler ışığında, bu üniversitelerde eğitim gören ya da eğitim veren uzmanlar tarafında yapılan ve referans olarak kullanılan araştırmaların sayısına bakıldı.

Üniversitelerin öğrenci sayısının fakülte sayısına oranı ve yabancı öğrenciler tarafından tercih edilme oranı da bu listenin belirlenmesinde rol oynadı.

Bin puan üzerinden puanlar verildi
Uluslararası ün yapmış akademisyenlerin hangi üniversitelerde eğitim gördüğü ya da eğitim verdiği de baz alınan diğer bir kriter oldu. Tüm bu unsurlar gözönüne alınarak, üniversitelere bin puan üzerinden puanlar verildi.

Fakülte üyelerinin 40 Nobel ödülü kazandığı Harvard bin puan alarak açık ara dünyanın en iyi üniversitesi seçildi. İkinci sırayı ise 880.2 puanla Berkley elde etti. Oxford 731.8 ile az farkla da olsa 725.4 puanlı Cambridge'i geçmeyi başardı.
390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.