Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En güzel bayram

En güzel bayram

23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla 550 çocuktan oluşan Çocuk Parlamentosu çalışmalarını tamamladı. Çocuk Parlamentosu tüm çocukların eşit haklara sahip olduğunu belirterek "Bizleri geleceği belirleyip yaşatacak birer insan olarak görmenizi istiyoruz" denildi.

Çocuk Parlamentosu Sonuç Bildirgesi'nde Türkiye'de her bölgede eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamadığı vurgulanarak, eğitimde kalite farkı oluşturan etkenlerin en aza indirilmesi istendi.

Tüm çocukların ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlandırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği vurgulanan bildirgede, şöyle denildi:

"Çocuklara karşı şiddet ve tacizin hemen durdurulması, çocuklarınekonomik ve cinsel istismarına son verilmesi için özellikle bu tür eylemleri yetişkinlerin uyguladığı düşünülürse, yetişkinlerin, ailelerin eğitilmesi ve bu eylemi yapanların cezalarının arttırılarak af kanunlarından yararlandırılmasının engellenmesinin caydırıcı olabileceğini düşünmekteyiz."

Çocukların savaştan, silahlı çatışmalardan korunması istenen bildirgede, çocuklar için dünyanın çevre kirliliğinden korunması gerektiği belirtildi.

Bildirgede, "yemyeşil, tertemiz, içinde geleceğe umutla bakabilen insanların yaşadığı barış içinde bir dünya istiyoruz" denildi.

ÇOCUK MİLLETVEKİLLERİNİN KONUŞMALARI

Şırnak Milletvekili Sami Sunar, Genel Kurul'da kürsüden yaptığı konuşmada, Şırnak ilindeki çocukların yeterli eğitim hakkına sahip olmadıklarını söyledi.

Çok çocuklu ailelerin durumunu eleştiren Sunar,bu tür ailelerde çocukların ilgisizlik içinde büyüdüklerini, nüfus cüzdanına da ancak okula gittiklerinde sahip olabildiklerini anlattı.

Denizli Milletvekili Özlem Azman da tehlikeli hastalıklardan çocukların korunması gerektiğini belirterek, çocukların ağır işlerde çalıştırılmaması için de önlem alınmasını istedi.

Kocaeli Milletvekili Nurcan Beytaş da kız çocuklarını okula göndermemek için özürlü raporu alınması yöntemine başvurulmasını eleştirdi ve ''Bizlerle ilgili kararlar alınırken bize niye sorulmuyor?'' diye sordu.

ÖZÜRLÜLERİN SORUNLARI

Çocuk Parlamentosu'nda yerinden konuşma yapan görme özürlü Tokat Milletvekili Abdullah Coşkun da özürlülere iş ve okuma imkanı sağlanmasını istedi.

Coşkun, Türkiye'de hala özürlülerin öğretmen olupolamayacaklarının tartışıldığını belirterek özürlüler için işyerlerinde ayrılan kontenjanın yüzde 2 olmasını eleştirdi.

Bunun üzerine söz alan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Türkiye'de özürlülerin de öğretmen olabildiklerini belirterek, işyerlerinde özürlü kontenjanının ise yüzde 3 olduğunu söyledi.

Bostancıoğlu, daha sonra görme özürlü Abdullah Coşkun'a imza verirken, özürlülerle ilgili yeterli okul bulunduğunu, buna karşın öğrenci sayısının yetersiz olduğunu belirtti ve bunda anne babaların özürlü çocukları saklayarak, okula göndermemelerinin etken olduğunu söyledi. Bostancıoğlu, "Sorunlarınızın çözümü için elimden geleni yapacağım" dedi.

Milletvekillerinin localardan izlediği Çocuk Parlamentosu'na katılan çocuklara birer kalem hediye edildi. Çocuklar, Parlamento'dan ayrılırken bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Çocuk Parlamentosu toplantısından önce Genel Kurul'daki bakanlar sıralarında oturan çocukların ellerini tek tek sıkan Milli Eğitim Bakanı Bostancıoğlu, "Hoşgeldiniz sayın bakanım" dedi.

Bostancıoğlu'nun yanında oturan 4 yaşındaki İrem Kındıra da bakanın kendisine yönelttiği "Politikacı olmak istiyor musun?" sorusuna "hayır, ben asker olmak istiyorum" karşılığını verdi.
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.