Magazin

En güzel 10 mahya

En güzel 10 mahya

Ramazanın gelmesi ile birlikte ışıl ışıl yanar mahyalar. İki minare arasına gerilen ipler üzerine yazılır.

İçeriğinde İslam dinini, kardeşliği, yardımlaşmayı öven sözler vardır. Arapça'da hayat anlamına gelen mahya aynı zamanda 'aylık' demek.

Mahya geleneği, 16. yüzyılda İstanbul'daki camilerde, minareler arasına gerilen halatlara kandillerin asılması ile başladı. Bugünün mahyaları elektrikli. Yazılar ampuller ile yazılıyor. Ama ampullerle yapılsalar da, mahyalar yanınca eskiden kalma bir alışkanlıkla hálá 'Kandiller yandı' deniyor.

Mahyalara eskisi kadar çok sık rastlanmamasının iki nedeni var: Birincisi mahyacılık yapanların azalması. İkinci neden ise olası bir depremde halatlarının minarelerin esnekliğini önleyeceği ve tehlike yaratacağı. Aralarında Fatih ve Beyazıt camileri başta olmak üzere pek çok büyük cami ne yazık ki artık mahya kuramıyor. Mahyalarını kurabilen camiler arasından jüri en güzel 10'unu seçti.

EN İYİ 10
1.Sultanahmet Camii - İSTANBUL
2. Süleymaniye Camii - İSTANBUL
3. Eyüp Sultan Camii - İSTANBUL
4. Valide-i Cedide Camii - İSTANBUL
5. Çağlayan Camii - İSTANBUL
6. Gölbaşı TEK Camii - ANKARA
7. Beyazıt Camii - AMASYA
8. Ulu Cami - BURSA
9. Çarşı Camii - ESKİŞEHİR
10. İncirli Merkez Camii - ANKARA

SULTANAHMET CAMİİ
 • Son hafta elveda yazacak


 • Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından birisi olan Sultanahmet, 6 minare ile inşa edilen tek cami. 'Mavi Cami' olarak da adlandırılan eserin asıl adı I. Sultan Ahmed Camii. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen caminin içinde çini ve vitray camlarının zengin ve renkli süslemeleri var. Caminin içini 3 taraftan çevreleyen balkonların duvarları da 20 bini aşkın İznik çinisi ile süslü. Bu yıl İstanbul'un kurtuluş günü olan 6 Ekim'de minareleri arasına 45 metrelik bir mahya asıldı. 'Aziz İstanbul kurtuluşun kutlu olsun' yazıldı. 29 Ekim gecesi de 'Cumhuriyetin 82'nci yılı' yazacak. Ramazanda 'Oruç tut sıhhat bul', 'Birlik rahmettir', 'Ya Hazreti Allah' mahyaları var. Ramazanın son haftasında ise 'Elveda' mahyaları yer alacak.

  SÜLEYMANİYE CAMİİ
 • Süleymaniye'ye uzaktan bakın


 • Bir mimari şaheser olan Süleymaniye Camii, Mimar Sinan tarafından 1550-1557 yılları arasında yapıldı. Avlusunun etrafını çevreleyen büyük komplekste okullar, kütüphane, hamam, aşevi, kervansaray, hastane ve dükkánlar var. Süleymaniye'nin dış güzelliğini seyredebilmek için yapıdan uzakta olmak gerekir. Galata Kulesi'nden veya Haliç'in Galata kesiminden, bütün haşmeti ile görülebilir. İçindeki 16. yüzyıldan kalma orijinal Türk motifleri ile süslü vitraylar ise dünyaca ünlü. Caminin minareleri arasında gerilen tellere konulan mahyalarına bu yıl dört ayrı yazı yazıldı. Ramazanın her haftasında değişen mahyalarda 'Ya Şehri Ramazan', 'Ey oruç; tut bizi', 'Müminler kardeştir' ve 'Şefaat ya Resulullah' yazıldı.

  EYÜP SULTAN CAMİİ
 • Sevelim, sevilelim yazıldı


 • Eyüp Sultan Camii, İstanbul'da Haliç'in kuzey ucunda Eyüp semtinde. İslamiyet'i ilk kabul edenlerden ve Arapların İstanbul'u kuşatması sırasında şehit olan Hz. Ebu Eyyub El-Ensari'nin gömüldüğü yerde. 1458'de Fatih Sultan Mehmed'in emri ile buraya bir türbe, yanına da bir cami yapıldı. Bugünkü caminin ilk örneği olan yapı ise Sultan 3. Selim zamanında 1798-1800 yıllarında Uzun Hüseyin Efendi tarafından yaptırıldı. 1822 yılında deniz tarafına rastlayan minareye yıldırım düşünce minarelerin üst şerefelerine kadar olan kısmı yeniden yaptırıldı. Planı bakımından, sekiz payeli camiler grubuna giriyor. Eyüp Sultan Camii'ne İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce bu yıl 'Onbir ayın sultanı', 'Sevelim sevilelim', 'Zekat malı artırır', 'Lailaheillallah' yazıldı.

  VALİDE-İ CEDİD CAMİİ
 • İslam güzel ahlaktır


 • Valide-i Cedid Camii Üsküdar Doğancılar mevkiinde, III. Ahmed tarafından annesi adına 1710 yılında yaptırıldı. Anadolu yakasının en büyük camilerinden birisi. Büyük bir külliye ile birlikte inşa edildi. Külliyede medrese, darülhadis, darülkurra, hastane, imaret, misafirhane, çeşme bulunuyor. Camiyi, II. Selim'in eşi, III. Murad'ın annesi olan Nur Banu Sultan yaptırdı. Caminin girişindeki kitabede 991 Rumi ve 1570 seneleri yapım tarihi olarak belirtiliyor. Mimarı, Kayserili Mehmet Ağa. Cami 1965-70 senelerinde restore edildi. İstanbul'un kurtuluşu için 'Kurtuluşun kutlu olsun', 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için 'Bize Cumhuriyet yakışır' mahyaları asıldı. Ramazanda ise 'Mübarek ay', 'İslam güzel ahlaktır' ile 'Lailaheillallah' mahyalarını görüyor İstanbullular.

  ÇAĞLAYAN CAMİİ
 • Mahyayı vakıf yaptırdı


 • Kağıthane Çağlayan Yeni Cami, 1975 yılında yapıldı. 2 bin kişi kapasiteli. Caminin mahyasını geçtiğimiz yıl ramazan ayında Çağlayan Vakfı yaptırdı. Mahya elektronik bir devre ile kumanda ediliyor. Mahyanın üzerinde bazen bayrak veya gül resmi bazen Allah, Muhammed yazısı yazılıyor. Bunların dışında ise hemen hemen üç günde bir ramazanı anlatan sözler yazılıyor: 'Şefaat Ya Resulullah', 'Hoş geldin ya şehri Ramazan', 'Bu ay şahane aydır', 'Oruç tut ki sıhhat bulasın', 'Onbir ayın sultanı', 'Fakiri ve yetimi gözet', 'Sadaka beladan korur' gibi. Ramazanın son günü ise 'Elveda ya şehri Ramazan' cümlesi mahyada yer alacak.

  GÖLBAŞI TEK CAMİİ
 • TEDAŞ işçileri yaptı


 • Ankara'nın Gölbaşı semtindeki TEK Lojmanları bünyesinde bulunan caminin imamlığını Muzaffer Ceylan yapıyor. Cami, TEDAŞ'ın Sosyal Tesisleri içerisinde. Mahyanın bağlandığı iki minarenin uzaklığı 40 metre. Mahyanın yazılı olduğu alan ise dört metre uzunluğunda. Üzerinde ise 'Allah' yazıyor. Hortum lambalar şeklinde dizayn edilmiş mahya, ince tel örgülü özel bir madde içine yerleştirilmiş. Etrafından demir borular, kenarlarında ise kolay indirip çıkarmak için halatlar var. Mahyayı, TEDAŞ Sosyal Tesisleri Atölyesi'nde çalışan işçiler yapmış. 1988'de ibadete açılan cami 1400 kişi kapasiteli.

  BEYAZIT CAMİİ
 • Amasya'nın tek mahyası


 • II. Bayezid'in oğlu Şehzade Ahmed 1486'da Amasya valisi iken, babasının adına yaptırdığı Sultan II. Beyazıt Camii'ndeki mahya ilin simgesi. Çünkü Amasya'da başka mahya yok. Tarihi bir camide yer alması nedeniyle de herkesin dikkatini çekiyor. Mahyanın etrafında demir çerçeve ve içerisinde toplam bine yakın ampul var. Ağırlığı ise yaklaşık 400 kilogram. Bu ağırlığından dolayı minarelere zarar vermemesi için ramazan ayından sonra mahya çıkarılıyor. 'Şefaat Ya Resulallah' yazılı mahya kandil gibi özel günlerde de asılıyor.

  ULU CAMİ
 • Bayram sonuna kadar asılı


 • Osmanlı sultanlarından Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan ve 1400 yılında tamamlanan Bursa Ulu Cami'nin iki minaresi arasına asılan mahyada 'Merhaba ya şehri Ramazan' yazıyor. Toplam 287 ampulün yer aldığı mahyayı, İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü mahya ekibi Bursa'ya gelerek 3 Ekim günü astı. Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki mahya Ramazan Bayramı'nın sonuna kadar asılı kalacak.

  ÇARŞI CAMİİ
 • 246 ampulü var


 • Eskişehir'deki Reşadiye Camii'nin iki minaresi arasına kurulan mahyada 'On bir ayın sultanı' yazısı var. 3 bin kişilik Reşadiye Camii'ndeki mahyayı Eskişehir'de Merve Elektrik şirketinin sahibi ve aynı zamanda Reşadiye Camii İdare Heyeti'nde görevli Ahmet Namık Akdoğan hazırlıyor. Mahyada bu yıl yazılan 'On bir ayın sultanı' yazısı için toplam 246 adet ampul kullanıldı.

  İNCİRLİ MERKEZ CAMİİ
 • Tasarımı caminin imamına ait


 • Ankara'nın Keçiören semtinde İncirli bölgesinde yer alan Keçiören İncirli Merkez Camii, 5 yıllık bir cami. İmamlığını Enes Yaman yapıyor. Mahyanın tasarımını da üretim takibini de Yaman üstlenmiş. Yapımı 20 gün sürmüş. Üç yıldır, ramazan ayı boyunca ve mübarek günlerde sergileniyor. Demir kalıp üzerine montajı yapılan hortum lambalarla aydınlanıyor. Üzerinde 'La ilahe illalah' yazan mahyanın uzunluğu 25 metre. Namaz kılma alanı 900 metrekare. Aynı anda 1500 kişiye hizmet verebiliyor. Tavanında 17 küçük kubbesi var.
  (Hürriyet/Cuma)
  Yayın tarihi: 21.10.2005
  655
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.