Magazin

En faydalı yemek!

En faydalı yemek!

Aileyle akşam yemeği çocuklarda sigara, alkol ve madde bağımlılığını engellerken dil gelişimini olumlu etkiliyor, aidiyet duygusu aşılıyor.

ABD'de geçen yıl 4 bin 746 çocukla yapılan bir araştırma, birlikte yenilen yemeklerin sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı ile depresyon riskini düşürdüğünü, intihar eğilimini azalttığını ve okul başarısını artırdığını ortaya koydu.

Columbia Üniversitesi'nin 2004'teki bir araştırması ise aileyle birlikte haftada iki ya da daha az akşam yiyen çocuklarda, beş ya da daha çok akşam yemek yiyenlere göre içki, sigara ya da madde kullanımının bir buçuk kat fazla olduğunu gösterdi. Minnesota Üniversitesi'nin araştırmasına göre aileyle birlikte yemek yiyen kızlarda yeme bozukluklarına daha az rastlanıyor.

Harvard Üniversitesi'nce 1996 yılında yürütülen bir başka çalışma da aile yemeklerinin çocukların dil gelişimi ve iletişim için çok faydalı olduğuna ilişkin. Ancak aileler yemekte çocuklarla 'sebzelerini ye' demekten daha fazla iletişim içinde olmalı. Birlikte yemek yemek çocuklarda aidiyet duygusunu da geliştiriyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 05.05.2005
472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.