Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En eski lahit

En eski lahit

Arkeologlar, Mısır'daki son kazılarında Piramitleri inşa edenlerin yöneticisine ait bir lahit ortaya çıkardı. 4600 yıllık lahitin şimdiye dek bulunanların en eskisi olduğu sanılıyor.

Mısır Eski Yapıtlar Yüksek Konseyi Genel Sekreteri ve kazı ekibinin başkanı Zahi Havas, kısa süre önce Giza Piramitleri yakınlarında ortaya çıkarılan mezarda hiyeroglif yazısıyla sahibinin ismi Ny-Nsw-Wsert ve işçilerden sorumlu olduğunu gösteren unvanın yazdığını söyledi.

Havas, ekibinin, mezarda kireçtaşından yapılma, üzeri kapakla örtülü bir lahit bulduğunu ve bunun, onu 4600 yıldan bu yana hiç kimsenin açmadığını kanıtladığını belirtti.

Sahibinin cesedinin hala, gelecek Eylül ayında açılacak lahitin içinde olduğunu ifade eden Havas, mezarın, Sfenks'in iki kilometre güneydoğusunda, Giza Platosu'ndaki Piramitleri, mezarları ve tapınakları inşa eden işçilere ait büyük bir mezarlıkta yer aldığını açıkladı.
Havas, mezarda moloz taşından inşa edilen bir koridorun bulunduğunu ve mezarın Giza Piramitleri'nin iç yapısıyla uyumlu olduğunu belirtti.

Mısırlı arkeoloğun bürosundan yapılan açıklamada, mezarın beş kısımdan oluştuğu, bu kısımlardan birinde lahitin bulunduğu, diğerlerinin de yöneticinin ailesine ait olduğuna inanıldığı bildirildi.

Mezarda bulunan parçalar arasında, mezarın 4.Hanedan (M.Ö. 2613-M.Ö. 2494) zamanından kaldığını gösteren çanak çömlekler ve 80 pekmez kavanozunun bulunduğu açıklandı.

Havas, bunun, Piramitlerin kayıp bir medeniyet ya da uzaylılar tarafından inşa edildiğini öne süren bazı teorilerin aksine, bu yapıların Mısırlılar tarafından yapıldığına dair kanıtlara bir yenisini daha eklediğini söyledi.

Zahi Havas ayrıca, ortaya çıkarılan lahitin, Piramitlerin inşasında görev alan işçilerin köle olmadığını gösterdiğini, bunun nedeninin de işçilerin, mezarlarını Piramitlerin yanında inşa etmeleri ve mezarlarını, kral ve kraliçeler gibi, ölümsüzlük için hazırlamalarıolduğunu ifade etti.

Mezarlıktaki kazı çalışmaları 10 yıldır sürüyor ve bu süre içinde, Piramitlerin inşasında görev alanların hayatları hakkında önemli bilgilere ulaşıldı.

584
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.