Magazin

En erkek feminist 80 yaşında

En erkek feminist 80 yaşında

Eklem iltihaplanmasına karşı bir ilaç geliştirmeye çalışırken doğum kontrol hapını icat eden Carl Djerassi, 80 yaşını devirdi.

Kendini "erkek feminist" olarak tanımlayan Carl Djerassi, doğum kontrol hapının mucidi. Bu hapı icat etmesi aslında biraz tesadüf olmuş. Artrit'e (eklem iltihaplanması) karşı bir ilaç geliştirmeye çalışırken, 50'li yılların başında hamilelik hormonu gestageni laboratuar ortamında üretmeyi başaran Djerassi, iki farmakolog Gregory Pincus ve John Rock ile birlikte ilk hormonal doğum kontrol yöntemi olarak tarihe geçen doğum kontrol hapını yarattı. Tabii o zamanlar kimse hapın sosyal gelişim açısından ne denli önemli bir rol oynayacağını tahmin edemiyordu.

İlk doğum kontrol hapı 1957'de ABD'de satılmaya başlandı. O tarihlerde birçok eyalette kürtaj yasak olduğundan hap hemen kabul gördü. Avrupa'da ise önce kilise engelini aşması gerekti.

1200 bilimsel çalışması yayımlandı
Doğum kontrol hapının bebekleri yok etmeye yönelik bir yöntem değil, kadınlar için bir ilaç olduğunun altını önemle çiziyor, Djerassi. Çağdaş toplumlarda üreme ve cinselliğin giderek birbirinden ayrıldığını hatırlatan ünlü bilim adamına göre, doğum kontrol hapı bu ayrışmaya ivme kazandıran küçük bir adım. Şimdiye kadar yaklaşık 1200 bilimsel çalışması yayımlanan Djerassi sadece bir kimyager ve bilim adamı değil, aynı zamanda bir girişimci ve edebiyatçı. Kısa öyküleri, şiirleri ve tiyatro oyunları var. '80'lerin ortalarından itibaren 'Science in Fiction' (Kurguda bilim) türündeki romanlarıyla ün kazandı. Kitaplarında bilimsel verileri bir kurgu içine yedirerek eğlence toplumunun taleplerine cevap vermesini bildi. Örneğin Cantor's Dilemma ve Bourbaki Gambit'te bilim adamlarının toplum tarafından takdir görmeye olan arzuları anlatılıyor.

44 yıldır Stanford'da ders veriyor
Carl Djerassi, 29 Ekim 1932 yılında Viyana'da doğdu. Doktor olan anne ve babası ile birlikte önce Bulgaristan'da sonra tekrar Viyana'da yaşadı. Aile 1938 yılında Naziler'den kaçarak ABD'ye yerleşti. Kimya eğitimi alan Djerassi 1959 yılından bu yana Stanford Üniversitesi'nde ders veriyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.11.2003
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.