Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En çok ölüm kalp hastalıklarından

En çok ölüm kalp hastalıklarından

Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kuruluüyesi Prof. Dr. Hakan Kültürsay, kalp hastalıklarının tüm dünyada ölüm nedenlerinin başında geldiğini bildirdi.

Aynı zamanda Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi de olan Prof. Dr. Hakan Kültürsay, dünyada ölümlerin yüzde 45`inin kalp vedamar hastalıklarına bağlı olduğunu belirtti. 29 Eylül Dünya Kalp Günü`nün, kalp sağlığının gözden geçirilmesi açısından önemli olduğuna değinen Kültürsay, Türkiye`de kalp hastalıklarının yıllara göre arttığını kaydetti.

Prof. Dr. Kültürsay, şöyle konuştu: "Kalp hastalıkları tüm dünyada ölüm nedenlerinin başında geliyor.Dünyada yılda 50 milyon ölümden 17-18 milyonu kalp hastalıklarına bağlıdır. Türkiye`de de daha önceki yıllara göre kalp hastalıklarında artış görülüyor. 1990 yılında 1 milyon olan kalp hastası, 2000 yılında yüzde 90`lık artışla 2 milyona yükselmiştir. Böyle giderse 2010 yılında bu sayının 3 milyonu bulması bekleniyor. Ayrıca, yılda 410 binkalp hastasından 135`ine doğrudan koroner kalp hastalığı teşhisi konmaktadır."

Türkiye`de en fazla koroner kalp hastalığına rastlandığını belirten Prof. Dr. Hakan Kültürsay, "260 bin koroner kalp hastasından, 85`i ani olmak üzere toplam 160 bin hasta yaşamını yitirmiştir. Hatta bazen kişi hiçbir belirtiye rastlamadan kalp krizi geçirebilir. Bu yüzden 40 yaşın üzerindeki erkeklerin, 50 yaşın üstündeki kadınların düzenli kalp kontrollerinden geçmeleri gerekir" dedi.

Prof. Dr. Kültürsay, Kalp Platformu`nun "Dünya Kalp Günü" dolayısıyla, İstanbul`da kalp taraması yaptıracağını ve bu taramanın İzmir`de de yapılması için çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

KALP HASTALIKLARINDAKİ RİSK FAKTÖRLERİ
Prof. Dr. Kültürsay, kalp hastalıklarına neden olan 5 ana risk faktörünü sigara, hipertansiyon, kan yağları (kolesterol ve trigliserid), şişmanlık ve diyabet olarak sıraladı.

Sigaranın en önemli risk faktörü olduğunu bildiren Kültürsay, yapılan araştırmalara göre kadınlarda sigara kullanma oranının yükseldiğini, bunun da kalp sağlığı yönünden endişe verici olduğunu belirtti.

Türkiye`de 5 milyon erkek, 6 milyon kadında hipertansiyon bulunduğunu kaydeden Kültürsay, Türk insanının kolesterol değerlerinin ise normal düzeyde olduğunu söyledi. Diğer risk faktörleri olan şişmanlık ve diyabetin de kalp hastalıklarına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kültürsay, Türkiye`de erkeklerin yüzde 21`i, kadınların ise yüzde 43`ünün şişman olduğunu bildirdi. Kültürsay, hareketsiz yaşamın şişmanlığa zemin hazırladığını belirterek, düzenli egzersiz yapmanın önemine işaret etti.
(aa)
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.