Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

En büyük güç medya ve asker

En büyük güç medya ve asker

Yükseköğretim öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de siyasal ve toplumsal açıdan en güçlü kesim medya ve asker. Ayrıca gençlerin yalnız yüzde 6.1'i "üniversitede düşüncelerini ifade etme özgürlüğü" bulunduğunu belirtiyor.

Gazi Üniversitesi'nce, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erdinç Yazıcı'nın başkanlığında, 58 üniversiteden 37bin 680 öğrenci arasında "Üniversite gençliğinin sosyokültürel profili" araştırması yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, üniversiteli gençler, yüzde 88.8 ile Türkiye'de en etkili gücün medya olduğuna inanıyor. Bunu sırasıyla yüzde 83.5 oranıyla asker, yüzde 69.5 ile işadamları, yüzde 65.5 ile siyasetçiler izliyor. Öğrenciler, siyasal ve toplumsal etki açısından en zayıf kesim olarak da "işçi, memur ve köylüler" ile "sivil toplum kuruluşları"nı (STK) görüyor. Olması gereken profil sorulduğundaysa, oranlar tam tersi bir seyir izliyor.

HANGİ ORANDA ETKİ SAHİBİ OLUNMALI
Üniversiteli gençler, yüzde 8.2 ile en zayıf kesim olduğuna inandıkları "işçi, memur ve köylü"nün yüzde 77.7 oranında söz sahibi olmasını istiyor. Olması gereken siyasal ve toplumsal etki sıralamasında "sivil toplum örgütleri" yüzde 68.8, "işadamları" yüzde 61.5, "siyasetçiler" yüzde 51.3, "askerler" yüzde 44.5, "medya" yüzde 29 ve "din adamları" yüzde 23 oranla yer alıyor. Buna göre, öğrenciler; medya, asker, işadamları, siyasetçiler ve din adamlarının etkisinin azaltılmasını; işçi-memur-köylü ile STK'ların etkisinin artırılmasını talep ediyor.

ALTERNATİF DÜŞÜNCE EĞİLİMİ AZ...
Öğrencilere, "demokrasi' hakkındaki görüşleri sorulduğunda da yüzde 60.7'si "en iyi yönetim şekli olduğunu", yüzde 30'u da bu görüşe "kısmen" katıldığını belirtiyor. Gençlerin yüzde 5.4'ü "demokrasinin en iyi yönetim şekli olduğuna" inanmadığını belirtirken, yüzde 4'ü bu konuda fikri olmadığını ifade ediyor. Bu rakamlar, "gençler arasında demokrasi dışı politik arayışlara sempatinin daraldığını" ortaya koyuyor.

"EN BÜYÜK SORUN EĞİTİM SİSTEMİ"
Öğrenciler, Türkiye'de çözülmesi gereken öncelikli sorunun "eğitim sistemi" olduğuna inanıyor. "Hayat pahalılığı ve enflasyon" ile "adaletsiz gelir dağılımı" ikincil önem taşırken; "demokrasi ve insan hakları", "yolsuzluk" ve "hukuk sistemi" çözülmesi gereken diğer sorunları oluşturuyor.

ÜNİVERSİTELERDEKİ DEMOKRATİK ORTAM
Üniversitelerin reforma ihtiyacı olup olmadığı tartışmalarının sürdürüldüğü bu dönemde, öğrencilerin görüşü "üniversitelerde özgürlüğün olmadığı" yönünde. Gençlerin yalnız yüzde 6.1'i "üniversitede düşüncelerini ifade etme özgürlüğü" bulunduğunu belirtirken, yüzde 57'si "yetersiz", yüzde 36.9'u "kısmen yeterli" olduğunu kaydediyor.
(AA)
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.