Magazin

En Avrupai köy

En Avrupai köy

Ocak Köyü bir sosyal tesis cenneti: Güneş enerjili hamam, 30 bin kitaplı kütüphane, kültür merkezi, köy müzesi ve helikopter pisti. Erzincan'a bağlı 85 haneli köyün nüfusuysa 135!

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Ocak Köyü, Avrupa Birliği'ne göç etmeden girdi. İlçeye 34 kilometre uzaklıkta bulunan 85 haneli köyde kışın nüfus 135 kişi, yaz aylarındaysa 900'ü aşıyor. Ancak köy, sosyal tesisleriyle dikkat çekiyor.

Alevi vatandaşların yaşadığı köyde cemevi, köyü ziyarete gelecekler için cami, 60 kişilik yemekhane ve misafirhane, güneş enerjisiyle ısıtılan modern hamam, çocuk parkı, kütüphane, çok amaçlı kültür merkezi, köy müzesi hatta bir de helikopter pisti var!

Köy, hem Alevi hem de Sünnilerin buluşma yeri. Hıdır Abdal Sultan'ın kurduğu köyün geçmişi 750 yıl öncesine dayanıyor. Hıdır Abdal Sultan'ın türbesi de burada. Her yıl Alevi ve Sünnileri bir araya getiren 'Hıdır Abdal Sultan Kültür Etkinlikleri'nde daima birlik ve beraberlik mesajları verilliyor.

Yaklaşık 20 yılda değişimi yakaladıklarını belirten muhtar Ali Gürer, hiçbir şeyin eksikliğini hissetmediklerini anlatıyor: "Okuma yazma oranımız yüzde 100. Bizde kız erkek ayırımı yapmadan herkes okula gider. Devletten tek kuruş para yardımı almadan köyümüzü güzelleştirdik. Ocak, AB'yle uyumlu, örnek bir köy oldu.

Köye konuk olarak gelen Sünniler için minareli cami yaptırdık. Bilardo salonu, resim galerisi, el sanatları sergisi, spor tesisleri, fırınımız var. Kemaliye ve Arapgir yolunu karayollarına parasını ödeyerek asfalt döktürdük. Amacımız Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Laz ayırımı yapılmadan bu güzel vatanda kardeşce yaşamak."

Ocak Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Erman ise "Birlik ve beraberlik sayesinde bir köyün nasıl gelişeceğini gösterdik. Şimdi çevredeki köylerin sorunlarını çözmek için çalışmalara başladık" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.08.2003
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.