Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Emziren anne çabuk zayıflıyor

Emziren anne çabuk zayıflıyor

Bebeğini düzenli emziren kadınların doğum öncesinde aldıkları kilolardan daha çabuk kurtuldukları açıklandı.

Göğüslerinin deforme olmasından çekinerek çocuklarını emzirmekten kaçınan kadınları uyaran Bolu İzzet Baysal Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Dr. Güner Yücel, "Bebeği emzirmek hem anneye hem bebeğe faydalı. Annenin ilk sütünde bulunan kolostrum adındaki madde bebeğin ilk aşısı yerine geçer" dedi.

Çocukların gelişiminde en önemli besinin anne sütü olduğunu belirten Dr. Yücel, yeni doğan çocukların ilk altı ay boyunca yanlızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söyledi. Düzenli olarak bebeğini emziren annelerin doğum öncesinde aldıkları kiloları daha çabuk verdiğini belirten Dr. Yücel, "Bazı anne adayları, vücutlarının deforme olması korkusu ile çocuklarını emzirmekten çekiniyor. Oysa düzenli olarak çocuklarını emziren anneler doğum öncesinde aldıkları kilolarını daha çabuk vererek eski formuna kavuşuyor.

Anne sütü bebekler için en ideal besindir. Yeni doğan bebeğin ilk altı ay boyanca sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütünden mahrum kalan çocuklarda başta zeka geriliği olmak üzere bir çok hastalık görülmektedir" dedi.

Yeni doğan bebeğin ilk yarım saat içinde anne tarafından emzirilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Güner Yücel, "Annenin taşıdığı ilk sütte Kolostrum adı verilen bir madde bulunur. Bu süt bebeğin ilk aşısı olarak da adlandırılır. Çünkü bebeği tüm hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 29.10.2002
499
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.