Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Embriyon zaferi

Embriyon zaferi

İngiltere'de, ölümcül bir kan hastalığına yakalanan dört yaşındaki çocuğun tedavisi için gerekli ''ısmarlama cenin''e ilk kez izin verildi.

Leeds Kenti'nde yaşayan Raj ve Shahana Haşmi'nin dört yaşındaki oğlu Zain'in vücudu alyuvarlar yapamıyor. Küçük çocuk kemik iliği ya da kök hücre nakli olmazsa, bu genetik hastalık yüzünden ölecek. Dünya çapında başlatılan seferberliğe karşın Zain'e uygun bir kök hücresi bulunamadı. Bir tüp bebeğin kök hücreleri ileri teknoloji yöntemiyle taranacak ve Zain'le uyumlu olanı seçilecek. İşte bu ısmarlama cenin ''doku kodlama'' denilen özel tedavi yöntemiyle Zain'e hayat verecek.

Sevindiren karar
Ancak Haşmi'nin ailesinin özel tedavi girişimi geçen yıl mahkemelik oldu. Yüksek Mahkeme, ısmarlama ceninin ahlaksızlık olduğu gerekçesiyle Aralık 2002'de böyle bir girişime yasak getirdi. Bunun üzerine aile, tüm umudunu Temyiz Mahkemesi'ne bağladı. Ve Temyiz Mahkemesi önceki gün bu yasağı kaldırdı. Mahkeme, saatlerce tartıştıktan sonra aldığı karara hiçbir gerekçe göstermedi.

Hastalara umut oldu
Yavrularının sağlığına kavuşması için doğan umuda çok sevinen Zain'in ailesi böylece benzer rahatsızlığı olanlara da tedavi yolunun açıldığı müjdesini verdi. Bu karar, İngiltere'de uzun süredir yapılan etik tartışmasına da son noktayı koymuş oldu. Özel tedavi yöntemini onaylayan Döllenme ve Embriyoloji yetkilisi ''Bir çocuğun yaşamı söz konusu olduğunda yeni tekniklerin kullanılabileceği kabul edildi. Böyle bir girişimin ahlaki olup olmadığı tartışmasının da bir anlamı kalmadı'' dedi.
(Hürriyet)
358
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.