Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Elvis hala kral

Elvis hala kral

Müzik dünyasının "Kral" lakaplı şarkıcısı Elvis Presley, müzik listelerinde bir numarada en çok şarkısı yer alan sanatçı olarak zirvedeki yerini koruyor.

İngiltere müzik listelerine göz atıldığında, Elvis Presley, bir numaraya, 18 ayrı şarkıyla 21 kez yükselirken, vokallerde rekoru, 12 şarkıyla Madonna elinde tutuyor.

Bu konuda en başarılı grup olarak, 17 şarkısı bir numara olan Beatles göze çarpıyor. En başarılı kadın grupsa 9 şarkıyla Spice Girls.

Bir numaraya soktuğu şarkı sayısında çift haneli rakamlara ulaşan sadece 6 şarkıcı ve grup bulunuyor. Bu unvanı, 18 şarkı ve 3 farklı yorumla Elvis, 17 şarkıyla Beatles, 14 şarkıyla Cliff Richard (6'sı The Shadows, biri The Drifters, biri The Young Ones ile), 13 şarkıyla Westlife (biri Mariah Carey ile), 12 şarkıyla Madonna ve 11 şarkıyla The Shadows (6'sı Cliff Richard ile) elinde bulunduruyor.

Westlife'ın, çift haneli rakamlara sadece 2 yıl ve 10 ayda ulaşması dikkati çekiyor. Solo ve grup çalışmaları birlikte yapım aşaması da ele alındığında, Paul McCartney'in ağırlığı hissediliyor. McCartney'in, şu ana kadar listelere bir numaraya yükselmiş, biri solo, biri Wings, biri Stevie Wonder, biri Ferry Aid, biri Band Aid, biri Band Aid 20, 17'si de The Beatles ile toplam 23 şarkısı bulunuyor.

Kral, listelerde en uzun kalan isim olarak da tahtını koruyor. Elvis 80, Beatles 69, Madonna ise 25 hafta liste başı kalmayı başaran sanatçılar olarak göze çarpıyor. Elvis Presley'in listelerde bir numaraya yükselen ilk şarkısıyla son şarkısı arasında 47 yıl 6 ay ve 23 gün bulunuyor. Kral, ilk kez 1957 yılında "All Shook Up" adlı şarkısıyla zirveye çıkmış, 2005'te de "It's now or Never" adlı şarkısının yeni yorumuyla tekrar sevenlerini memnun etmişti.

Madonna ise ilk kez bir numara olduğu 3 Ağustos 1985'ten, 20 yıl 7 ay bir gün sonra, 4 Mart 2006'da, Sorry adlı şarkısıyla tekrar zirveye oturdu. İtalyan asıllı Amerikalı şarkıcı, zirveyle ilk kez "Into The Groove" adlı şarkısıyla tanışmıştı.

Kocasıyla düet yapan ve "I Got You Babe" adlı şarkısıyla tanınan, daha sonrada müzik hayatına tek başına devam ederek son olarak Believe adlı şarkısıyla zirveye çıkan Cher de, 33 yıl 3 ay ve 14 gün sonra tekrar bir numara olarak listedeki yerini aldı.

Tony Christie, müzik hayatına başladıktan 34 yıl 10 ay 2 gün sonra listelerde bir numaraya yükselerek bu alandaki rekorun sahibi oldu. "Las Vegas" adlı şarkısıyla 1971'de ilk kırk arasına girmeyi başaran Christie, Amarillo adlı şarkısının, ünlü komedyen Peter Kaye'nin programında kullanılmasıyla 2005 yılında ilk kez listede bir numara oldu.

Kadınlardaysa bu rekor, 25 yıl 8 ay ve 15 günle Cher'e ait. İlk solo albümünü 19 Ağustos 1965'te çıkaran Cher, zirveye ancak 4 Mayıs 1991'de, "The Shoop Shoop Song" ile ulaşabildi.
Kadın vokallerde rekor Madonna'nın.

Buddy Holly "It Doesn't Matter Anymore", Eddie Cochran "Three Steps To Heaven", Jim Reeves "Distant Drums", Jimi Hendrix "Voodoo Chile", Elvis Presley "Way Down", "A Little Less Conversation", "Jailhouse Rock", "One Night/I Got Stung", "It's Now Or Never", John Lennon "Imagine", "Woman", Jackie Wilson "Reet Petite", Freddie Mercury "Living On My Own", 2Pac "Ghetto Gospel", Aaliyah "More Than A Woman", George Harrison "My Sweet Lord" ve Notorious B.I.G. "Nasty Girl" adlı şarkılarıyla ölümlerinden sonra listede bir numara olan sanatçılar oldular.

Laurel ve Hardy'nin, "Trail Of The Lonesome Pine" adlı şarkısıysa büyük bir başarı kazanmasına rağmen, ikilinin ölümünden sonra kendisine ancak ikinci sırada yer bulabildi.

Elvis'in "A Little Less Conversation", 2Pac'ın "Ghetto Gospel" ve Notorious BIG'in "Nasty Girl" adlı şarkıları, sanatçıların ölümünden sonra, seslerinin kullanıldığı yeni uyarlamalarıyla zirveye çıktılar.
(Hürriyet)
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.