Magazin

Elvan da madalya alamadı

Elvan da madalya alamadı

Olimpiyatlarda, bayanlar 5 bin metrede altın madalya umudumuz dünya rekortmeni Elvan Abeylegesse, düş kırıklığı yaratarak ancak 12. olabildi.

Atina Olimpiyat Stadı'ndaki atletizm müsabakalarının 4. gününün son finali olan bayanlar 5 bin metre mücadelesinde Elvan Abeylegesse, diğer atletlerle birlikte yarışa düşük bir tempoda başladı. Daha sonra temponun artmasıyla ön sıralardaki yerini alan Abeylegesse, bir ara yarışın liderliğini de ele geçirdi.

Temposu düştü
Son 4 tura girilirken, Kenyalı Ochichi ve Etiyopyalı Defar ile birlikte ilk 3 sırada yer alan Abeylegesse, bu atletlerin bu andan itibaren yaptığı atağa bir türlü karşılık veremezken, temposunu da sürekli yitirdi. Bu düşen tempo nedeniyle son metrelerde, daha önce geride bıraktığı hemen tüm atletlere geçilen Abeylegesse, yarışı şok bir sonuçla 12. sırada bitirebildi.

Yine altın alamadık
Elvan'ın 5 bin metre finalinde altın madalyaya ulaşamamasıyla, Türkiye'nin olimpiyat tarihinde atletizm dalındaki altın hasreti de devam etmiş oldu.

Zafer Meseret'in
Yarışta altın madalyayı ise seçme serisinde Elvan'ı geçen 21 yaşındaki bu yılın Salon Dünya Şampiyonu Etiyopyalı Meseret Defar kazandı. Defar, 14.45.65'lik bir derece elde etti. Mücadelede gümüş madalya, 14.48.19 ile geçen yılın Dünya Kros Şampiyonu Kenyalı Isabella Ochichi'nin olurken, geçen yılın Dünya Şampiyonu Etiyopyalı Tirunesh Dibaba da 14.51.83 ile bronz madalya elde etti.

Hatipoğlu: Tek suçlu benim
Elvan'ın antrenörü Ertan Hatipoğlu ise Olimpiyat Şampiyonluğunu çok istediklerini ama bunu başaramadıklarını belirterek, "Elvan'ın hiçbir suçu yok. Demek ki hatayı ben yaptım. Tek suçlu benim" diye konuştu. Hatipoğlu, herkesten özür dilediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Üç bin metreden sonra Elvan gereken çıkışı yaptı. Ancak yarışı istediği tempoda tamamlayamadı. Elvan'ın hiçbir olumsuz durumu yok. Kendisi verilen taktiğe göre koştu, ancak başaramadı. Elvan, yarış içinde özellikle Etiyopyalı rakipleriyle ilgili herhangi bir sorun veya sıkıntı yaşamadı."
Yayın tarihi: 23.08.2004
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.