Magazin

Elinin hamuruyla 'üretimi' patlattı

Elinin hamuruyla 'üretimi' patlattı

Esenyurtlu kadınlar, aile bütçelerine katkı sağlamak için onlarca yeni iş olanağı yarattı. İlçede kadınların azımsanmayacak bir emekle çalıştıkları, sokaklarda biraz dolaştığınızda kaldırımlara oturmuş, elleri durmadan işleyen kadınları görür görmez anlaşılıyor.

Bunu sağlayansa, Esenyurt Girişimi Kooperatifi. Her şey, işverenlerin bu kooperatife gelmesiyle başlıyor. Ücret, miktar ve yapılacak işte anlaşılıyor, ardından işler dağıtılıyor. Böylece kimi kızıyla tanesi 50 bin liradan pantolon ipliği temizliyor, kimi gazoz kapaklarından yaptığı süsleri 10 - 25 milyon liradan satıyor, kimi jilet, kimi patates cipslerindeki tasoları paketliyor, kimi tükenmez kalem birleştiriyor. Esenyurtlu kadınlar 'hizmet' sektöründe de azımsanamayacak bir faaliyet içindeler.

Karınca kararınca
Ardıçlı Villaları, Bahçeşehir ve Esenkent'e temizliğe giden yaklaşık 350 kadın, her sabah Esenyurt'un meydanında toplanıyor. Kendi tuttukları servislerle gruplar halinde yola çıkıp temizlik yapacakları evlere dağılıyorlar. Bu hummalı faaliyetle ev ekonomilerine karınca kararınca katkı sağlayan kadınların dertleri de çok tabii.

"Derdimiz de çok tabii"
'Temizlik sektöründe'ki kadınlardan Meryem Şimşir, "Sigortasız çalışıyoruz. Çoğumuza hakaret ediliyor, tacize uğruyoruz. Net maaşımız yok. Günlüğümüz 15 - 25 milyon lira arasında" diyor. Bu noktada da devreye kooperatifin kurucusu 10 kişiden diş doktoru Alev Akyüz giriyor. Akyüz, "Amacımız onları aynı çatı altında toplamak, bilgilendirip haklarını aramak" diye konuşuyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 01.04.2003
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.