Magazin

Elinden tutan Yasemin olunca

Elinden tutan Yasemin olunca

Dalıştan önce 7 metreye inmeyi hedeflerken, dalış anında 11 metreye kadar inen Berna Belgin ise bundan sonra dalış sporuna sürekli olarak devam etmeyi düşündüğünü söyledi.

Dalkılıç ile İnternet'te tanıştıklarını ve bu organizasyona karar verdiklerini belirten Belgin, "Dalışın amacı, insanların dikkatini engellilerin üzerine çekmekti. Engellilerin başarıya ve özgüvene çok ihtiyacı var. Bu dalışla, engellilerin de bir şeyler başarabileceğini gösterdik" dedi.

Serbest dalışta kırdığı rekorlarla Türkiye'nin adını dünyaya duyuran Yasemin Dalkılıç, Bodrum'a 1 mil uzaklıktaki Haremtan Koyu'nda beş engelli sporcuyla birlikte dalış yaptı. Dalkılıç, "Dünyada bir ilki gerçekleştirdik" dedi.

Quantum'un sponsorluğunda gerçekleştirilen dalış organizasyonda, Dalkılıç, belden aşağısı tutmayan fiziksel engelli Berna Belgin ve Murat Atabey, boyundan aşağısı felçli olan Tunç Tonger, görme engelli Gizem Girişken ve Deniz Erbil'le birlikte suya indi. Yasemin Dalkılıç ve Berna Belgin'le birlikte 11 metreye inip, engelli gençler anısına denizin dibine plaka bıraktılar. Diğer dört engelli genç ise sadece 3 metre derinliğe indiler. Dalıştan sonra açıklama yapan Dalkılıç, ''FREE Diving Dalış kurallarına göre gerçekleştirdiğimiz engelli dalışıyla dünyada bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Engelli sporcuların sualtı dünyasının güzelliklerini tanımalarını sağlayan dalışlar sayesinde engelli insanlarımız arasında suya ve denize olan ilginin gittikçe artacağına inanıyoruz'' diye konuştu. Yasemin Dalkılıç, bu organizasyona destek vermekten gurur duyduğunu söyledi. Gözlemci olarak Dalkılıç'ın sevgilisi Rudi Castineyra'nın bulunduğu dalışta, ilk kez bir engelli sporcunun 11 metreye inmesi de tescil edildi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 25.08.2003
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.