Magazin

Elektrikli dış fırçaları daha iyi değil

Elektrikli dış fırçaları daha iyi değil

İngiltere`de yapılan bir araştırmada, "iki yöne dönen modeller" dışında elektrikli diş fırçalalarının, normal diş fırçalarından daha iyi olmadığı ortaya çıktı.

Daily Mail gazetesindeki habere göre, Birmingham, Edinburgh, Manchester ve Sheffield üniversitelerinde görevli bilim adamları, elektrikli diş fırçaları konusunda son 40 yılda yapılan 300`den fazla araştırmayı değerlendirdiler.

Manchester Üniversitesi`nde görevli diş hekimi Prof. Bill Shaw, bugün piyasada bulunan elektrikli diş fırçalarının eski modellerden yada manuel fırçalardan daha iyi olmadığını belirterek, elektrikli diş fırçalarının manuel olanlardan daha kötü de olmadığını söyledi.

Shaw, "Çoğu insan, elektrikli diş fırçalarının daha etkili olduğunu düşünmekte yanılıyor" dedi. İngiliz Diş Hekimliği Komitesi`nin başkanı Gordon Watkins, "Önemli olan diş fırçasını doğru kullanmaktır. Elektrikli veya değil,diş fırçası dişlerin bütün köşe ve yarıklarına ulaşmalı ve diş etinin hemen altı iyice fırçalanmalıdır" dedi.

İki yöne dönenler daha iyi
Bilim adamları, elektrikli diş fırçalarından sadece her iki yöne dönenlerden daha iyi sonuç alınabileceğini belirterek, bu fırçaların daha kolay kullanıldığı için çocuk ya da hasta gibi başkasının dişlerini fırçalarken kolaylık sağlayabileceğini kaydettiler. Bu modeller, normal diş fırçalarıyla karşılaştırıldığında, dişlerin üzerindeki, plak olarak bilinen kalıntıların yaklaşık yüzde 11 oranında daha fazla kısmını ortadan kaldırarak, diş eti iltihabı oluşumunu yüzde 17 oranında azaltıyor.
Yayın tarihi: 22.01.2003
597
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.