Magazin

Ekonomik krizde otomobil yarattı

Ekonomik krizde otomobil yarattı

Krizde işleri durunca hayalindeki otomobili üretmeye karar veren işadamı, Almanya'ya yarış otosu satıyor.

Ömer Çenberci, 1994 yılına dek Narlıdere'de otomobil bayiliği ve servis hizmeti veren Çenberci A.Ş'nin yönetim kurulu başkanıydı.

Ama 5 Nisan kararları ve ekonomik krizle birlikte işleri aniden durunca, yıllardır hayalini kurduğu otomobili üretmeye karar verdi. Çenberci artık Almanya'ya tanesi 54 milyar liradan el yapımı yarış otosu satan bir otomobil üreticisi.

Bu işi kafasına koyunca el yapımı araçlarıyla dünyaca ünlü İngiltere'deki Aston Martin Fabrikası'yla bağlantı kurduğunu anlatan Çenberci, "Almanya'da da bu işi yapanların çalışma sistemlerini, işin inceliklerini öğrendim. Almanya'da Ralph Rudolph adlı teknisyenle tanıştıktan sonra işlerin boyutu değişti.

Çizimlerimi, düşüncemi aktarınca, İzmir'de yapıp Almanya'ya göndermemi önerdi. İlk otomobili 2000 yılında yapmaya başladık, üç yıl sonunda en iyi tasarım ve dizayna ulaşarak ilk prototipe, İtalyanca 'Küçük hırçın kedi' anlamına gelen 'Diardi' adını verdik. Hamburg Üniversitesi'nden güvenlik raporu ve tüm onayları çıkınca, 5 otomobil ihraç ettik. Almanya'da 29 bin 900 euro'ya (54 milyar 450 milyon lira) satıldı" diye konuştu.

Trafik onayı bekliyor
Çenberci'nin verdiği bilgiye göre 100 kilometrede 4.5 litre benzin tüketen Diardi'nin şasesi yarış teknelerinde kullanılan yanmaz, paslanmaz, dayanıklı polyester malzemeden oluşuyor. Önümüzdeki günlerde Almanya'da düzenlenen Le Mans yarışında 460 beygirlik motor takılmış bir aracının piste çıkacağını söyleyen işadamı, 850 kilo ağırlığındaki aracını 120 beygir gücündeki 'Fiat Abarth' motorla 'süper' hale getirmeyi hedefliyor.

Otomobil üretimi için 22 kişilik ekiple birlikte çalışan Çenberci, 'Diardi'nin Türkiye'de de satılabilmesi için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan trafiğe çıkış onayı beklediklerini belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.08.2004
471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.